Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

5 výhod skákání přes švihadlo, o kterých možná nevíte, například že zlepšuje koordinaci

Pokud chcete začít skákat přes švihadlo, stačí zajít do nejbližšího obchodu se sportovními potřebami a pořídit si švihadlo. I když pravděpodobně nebudete chtít jen tak nějaké švihadlo z hračkářství, postačí vám jakýkoli druh. Plastová švihadla se nejčastěji používají v posilovnách a pro takzvané speedwork. Ať už máte švihadlo plastové nebo jakékoli jiné, musíte se ujistit, že vám délkově sedí. Většina švihadel je dlouhá 2 až 3 metry. Chcete-li si švihadlo přizpůsobit své délce, postavte se doprostřed švihadla. Rukojeti byste měli držet ve výšce pasu. Podle potřeby švihadlo upravte tak, aby se ohýbalo.

Zlepšuje koordinaci

Skákání přes švihadlo zlepšuje koordinaci pohybů, protože se musíte soustředit na nohy a ruce zároveň. I když možná nemáte pocit, že se na jednotlivé pohyby soustředíte, váš mozek si je uvědomuje – a to je důležité. Při tomto cvičení budete postupně odlehčovat nohám. Podle průvodce boxerským tréninkem z webu expertboxing.com “čím více triků pomocí švihadla provedete, tím více si budete uvědomovat své pohyby”.

Snižte pravděpodobnost zranění kotníků a nohou

Skákání přes švihadloje prospěšné i pro ty, kteří se věnují jiným sportům. Mnoho sportovců v basketbalu, tenise, fotbalu a dalších sportech často trpí zraněními kotníků a nohou, protože běží a pak se náhle rychle zastaví. To je zvláště časté u tenisu nebo basketbalu. Skákání přes švihadlo nejen zlepšuje koordinaci, ale také posiluje svaly kolem kloubů v okolí kotníků. Podle Jump Rope Institute “skákání přes švihadlo učí hráče zůstat na špičkách, místo aby stáli na celých chodidlech nebo patách. Tím, že při skákání přes švihadlo zůstáváte na špičkách, si na to vaše nohy velmi rychle zvyknou a při jiných sportech s tím nebudete mít problém.”

Zlepšuje hustotu kostí

O tom, jak se při skákání na švihadle daří, vypráví Dr. Daniel W. Barry, docent medicíny na Coloradské univerzitě v Denveru a výzkumník, který studoval kosti starších lidí a sportovců, říká, že nejlepším cvičením pro zlepšení hustoty kostí je prostě skákání nahoru a dolů. “Skákání je skvělé, pokud jsou vaše kosti dostatečně silné, abyste mohli začít,” říká Dr. Barry. “Pravděpodobně toho stejně nebudete muset dělat mnoho.” (Pokud jste však v minulosti prodělali zlomeninu nebo máte v rodině osteoporózu, poraďte se před skákáním se svým lékařem.)

Zlepšuje správné dýchání

Kromě zlepšení zdraví srdce a vytrvalosti zlepšuje skákání přes švihadlo také vaše efektivní dýchání. To se stává velmi prospěšným při jiných aktivitách, protože po běhu po hřišti nebo plavání koleček v bazénu nebudete tak zadýchaní.

Jste chytřejší

Věřte tomu nebo ne, ale skákání přes švihadlo vás může učinit chytřejšími. Podle Jump Rope Institute skákání přes švihadlo pomáhá rozvíjet levou a pravou mozkovou hemisféru, což dále zvyšuje prostorové povědomí, zlepšuje čtenářské dovednosti, zlepšuje paměť a činí vás duševně čipernějšími. Skákání přes špičku vyžaduje, aby vaše tělo a mysl vytvářely rovnováhu při neustálém skákání. V důsledku toho skákání zlepšuje dynamickou rovnováhu a koordinaci, reflexy, hustotu kostí a svalovou vytrvalost.

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: BestMagazin.sk, Titulní obrázek: Pixabay.com/Sharky