Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

75 % dětí v Polsku si může chytrými telefony a tablety poškodit mozek

Chytré telefony a tablety používá v Polsku 75 % dětí mladších šesti let a poškozují jejich mozek, uvedla 30. srpna pro Polsat News Marta Wojtasová, odbornice z varšavské Nadace pro posílení postavení dětí (FDDS).

Psycholog uvedl, že příliš časté používání chytrých telefonů a tabletů v dětství může poškodit normální vývoj mozku dítěte. Rodiče zpravidla nemohou tyto “hračky” kontrolovat, ale učí své děti je používat.

“Podle zkušeností naší nadace vidíme, že rodiče otevírají svým dětem přístup k novým technologiím stále dříve,” řekl Wojtas.

Wojtas upozornil, že 12 % dětí v Polsku má příznaky závislosti na tabletech a chytrých telefonech a více než 1 % dětí je na nich těžce závislých. To vede ke zhoršení duševních schopností dětí, které ztrácejí schopnost soustředit se na úkol a udržet pozornost, mají problémy s komunikací s vrstevníky a zhoršuje se jejich schopnost sebeovládání.

Je to způsobeno tím, že používání chytrých telefonů a tabletů způsobuje nadměrnou stimulaci dětského mozku, takže organismus jednoduše blokuje nebo výrazně zpomaluje tvorbu nových nervových spojení, a bez toho dítě nebude chytřejší. Podle Marty Wojtasové by dítě mělo dostat chytrý telefon v pubertě, ale ne dříve.

“Dítěti, které dostane smartphone, musí být nejméně 15 až 16 let. To je dáno úrovní vývoje mozku,” vysvětlil odborník s tím, že škody způsobené chytrými telefony by bylo možné snížit, kdyby rodiče mohli používání chytrých telefonů svými dětmi kontrolovat, což však v praxi ve většině případů nelze.

zdroj: Biosferaklub.info, Titulní obrázek: Pixabay.com/SplitShire