Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Astronom Kepler zachránil svou matku, chtěli ji upálit jako čarodějnici. Jeho matku Kateřinu 24 svědků označilo za čarodějnici

V roce 1615 byl Kepler na vrcholu své kariéry. Pak ale přišla nečekaná rána. Jeho matku Kateřinu ihned 24 svědků označilo za čarodějnici. Před inkvizicí tito lidé vypověděli, že žena dokázala procházet zavřenými dveřmi, omámila učitele vínem a udeřila dívku do ruky, čímž jí způsobila pekelné bolesti. Absurdní až směšná obvinění, ale v té době byla brána smrtelně vážně.

Po těchto obviněních byla Kateřina uvržena do vězení, kde byla spoutána řetězy. V cele strávila více než rok. Celý proces se táhl neuvěřitelných šest let. Její další syn, astronom Johannes Kepler, byl úřady požádán (a v podstatě donucen), aby se ujal její obhajoby u soudu. V těchto čarodějnických procesech chyběli vzdělaní lidé, kteří by byli ochotni obhajovat obviněné. Johanes byl jediný, kdo se mohl tohoto úkolu veřejně ujmout.

Více než 70 procent obviněných žen byly vdovy, které neměly manžela a prakticky nebylo nikoho, kdo by za ně bojoval. Kateřina byla stará, bez vzdělání, zkrátka přesně ten typ ženy, kterou inkvizitoři rádi mučili a pak poslali na hranici. Navíc jako mnoho žen míchala léky a bylinné nápoje, což byla velmi přitěžující okolnost.

Keplerova situace byla velmi komplikovaná. U soudu nijak nezpochybňoval existenci kouzel nebo magie, dokonce zřejmě sám věřil v existenci čarodějnic. Přesto je jeho obhajoba rétorickým skvostem. Díky svým vědeckým znalostem dokázal vysvětlit všechny skutky, kterých se měla jeho matka dopustit, a navíc rozcupoval velmi špatně napsanou obžalobu, v níž chyběly relevantní důkazy.

Soud tak nakonec Kateřinu v roce 1621, šest let po vznesení obvinění, zprostil viny.

Autor: Petr Vyskočil, zdroj: stcity.sk, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/Public Domain