Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Bydlíte v nájmu? A víte, co vám pronajímatel nemůže zakázat?

Prvním bodem, který vám pronajímatel nemůže jakkoliv zakázat, je rozhodnutí vzít k sobě někoho do podnájmu. Pokud v pronajatém bytě stále bydlíte, nepotřebujete pro uzavření smlouvy mezi vámi a podnájemcem majitelům souhlas.

Nový člen domácnosti

Stejná situace nastává i tehdy, když ve vaší domácnosti přibude další člen. V případě, že se k vám stěhuje osoba blízká, tedy váš partner, příbuzný nebo některé z dětí, nemůže majitel bytu do tohoto rozhodnutí nijak zasahovat.

Z toho vyplývá, že u osob, které nejsou blízké, souhlas pronajímatele potřebujete. Výjimku ovšem tvoří případy, kdy se vaše kamarádka nebo známá dostane do patové životní situace a hrozí jí, že by mohla např. v důsledku rozvodu přijít o střechu nad hlavu. Poskytnout útočiště v nouzi můžete také bez majitelova schválení.

Návštěvy

Pronajímatel vám nemůže zakázat ani případné návštěvy v bytě. Pokud by takovou podmínku chtěl zahrnout do nájemní smlouvy, jedná se o nepřípustné ustanovení.

Trvalé bydliště

Chcete nové bydliště nahlásit na úřadě jako místo trvalého pobytu? Jestli ano, nepotřebujete k tomu pronajímatelův souhlas. Na příslušném úřadě stačí předložit nájemní smlouvu a vyplnit potřebný formulář.

Podnikání

Pracovat a podnikat v nájemním bytě vám majitel nemůže zakázat za předpokladu, že vaše vykonávaná činnost nezatěžuje nebo neničí jeho byt. Nesmí také ohrožovat a obtěžovat sousedy a další nájemníky.

Zvířecí mazlíčci

Můžete si do bytu nastěhovat jedno či více zvířat? Ano. Jako nájemce máte právo na chov zvířat v bytě. Samozřejmě zvířata nesmí byt nijak poškozovat. Byt musí i nadále sloužit k bydlení a ne jako chovná stanice. Zároveň nesmí být zvířata nebezpečná pro okolní obyvatele domu.

Kouření

Jste kuřáci a nechce se vám zvláště v zimě kvůli každé cigaretě vybíhat před dům nebo na balkon? Nemusíte. Přestože majitelé bytů často v inzerátech kladou důraz na to, aby byl potenciální zájemce nekuřák, pravdou zůstává, že nájemcům nemůžou kouření v bytě zakázat. Nicméně v tomto případě platí stejně jako u podnikání a zvířat, že svými návyky nesmíte obtěžovat ostatní obyvatele domu.

Autor: Samo Buk, zdroj: zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, Titulní obrázek: Pixabay.com/andibreit