Ačkoli pandemie covid-19 již neplní titulky zpravodajských webových stránek, koronavirus SARS-CoV-2, který ji způsobuje, ze světa rozhodně nezmizel. Jak na sociální síti X upozornil Zdeněk Vrožin, konzultant v oblasti zdravotnictví, nálož viru v odpadních vodách v americké Filadelfii dosahuje rekordních hodnot. Možnou příčinou je nejnovější mutace označovaná jako JN.1.
Australští vědci v nové studii naznačují, že existuje vážná možnost, že virus vznikl v laboratoři v Číně, a nikoliv přirozeným přenosem ze zvířete na člověka. Jejich důkazy také poukazují na možnost, že tato informace byla v průběhu pandemie před veřejností “utajena”. Podrobnosti o tom uvádí portál StudyFinds.
Výzkumníci použili k určení původu viru sofistikovanou metodu známou jako modifikovaný Grunow-Finkeho hodnotící nástroj (mGFT).
Hodnotící nástroj mGFT funguje na základě analýzy specifických kritérií a důkazů souvisejících s výskytem nemoci. Kritéria zahrnují geografické rozšíření, přítomnost patogenu v laboratořích, přirozený rezervoár viru, načasování výskytu onemocnění vzhledem k jiným událostem a jakékoli neobvyklé vzorce šíření nebo projevů onemocnění.
Podle tohoto nástroje byla možnost “nepřirozeného původu” koronaviru SARS-CoV-2 ohodnocena 41 body z 60 možných. Jednoduše řečeno to znamená, že po přezkoumání všech důkazů existuje 68% pravděpodobnost, že virus vznikl v laboratoři a odtud se následně rozšířil do celého světa.
Titulní obrázek: Pixabay.com/toyquests