Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Cesta tam trvá méně než hodinu a jízdenka stojí méně než 30 eur. Zapomenuté město vám vyrazí dech

Banja Luka je druhým největším městem Bosny a Hercegoviny a také významným historickým, kulturním a hospodářským centrem této malebné země. Město, které se nachází na severu země a nedaleko chorvatských hranic, nabízí návštěvníkům fascinující zážitky, bohatou historii a skvělé možnosti odpočinku.

Slováci se sem mohou dostat letecky, cesta trvá necelou hodinu. Další výhodou je cenová dostupnost letů, která je v současné době na velmi dobré úrovni. Pokud jste příznivci dobrodružství a rádi poznáváte nepoznané, přemýšlejte o návštěvě Banja Luky.

Banja Luka se může pochlubit bohatou historií, která sahá až do doby před Římany. První zmínka o městě pochází z roku 1494, kdy bylo součástí Osmanské říše. Ve středověku se v okolí Banja Luky nacházely důležité obchodní cesty vedoucí do Dubrovníku a dalších evropských měst.

Zajímavosti a pamětihodnosti města

Kaštel – Středověká pevnost zvaná pevnost Kaštel je jedním z nejdůležitějších symbolů města. Nachází se na břehu řeky Vrbas a původně sloužila k obraně před nepřátelskými nájezdy. Dnes je Kastel centrem kulturního a společenského dění.

Kostel Krista Spasitele – pravoslavný kostel postavený v roce 2004 je největší svého druhu v Bosně a Hercegovině. Jeho působivá architektura a vnitřní výzdoba z něj činí oblíbenou turistickou atrakci.

Park Petara Kočiće – Tento výjimečný městský park je oblíbeným místem odpočinku a zábavy místních obyvatel i turistů. Park je pojmenován po slavném srbském spisovateli Petaru Kočičovi, který zde má také svou sochu. V parku jsou dětská hřiště, fontány, zelené vycházkové plochy a prostor pro pořádání různých kulturních a společenských akcí.

Gospodska ulice – hlavní obchodní a pěší zóna Banja Luky je ideálním místem pro procházky, nákupy nebo odpočinek v mnoha kavárnách a restauracích. Najdete zde také historické budovy a památky včetně radnice.

Řeka Vrbas – Řeka protéká městem a nabízí možnosti pro různé vodní sporty, jako je rafting, kanoistika a rybaření. Okolí řeky je také oblíbeným místem pro pikniky, procházky a cyklistiku.

Banja Luka je známá svou vynikající gastronomií. Kromě tradičních bosenských jídel, jako jsou ćevapi (čevabčiči), burek, sarma nebo baklava, zde najdete i mezinárodní kuchyni. Město nabízí široký výběr restaurací, kaváren a barů, které uspokojí i ty nejnáročnější chuťové pohárky.

Co se týče ubytování, Banja Luka nabízí celou řadu možností, od luxusních hotelů až po penziony, apartmány a hostely. Ubytovací zařízení se většinou nacházejí v centru města nebo v blízkosti hlavních turistických atrakcí, takže se nemusíte obávat dlouhé cesty do místa ubytování.

Jak uvádí letiště Banja Luka na svých oficiálních stránkách, letiště je od města vzdáleno pouhých 23 kilometrů, takže doprava je rychlá a bezproblémová.

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: Startitup.sk, Banja Lucka Airport, Titulní obrázek: Pixabay.com/bojanaleksic