Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Čínské mučení vodou – psychické trýznění dovádějící mučeného k šílenství

Nezpůsobuje fyzickou bolest, přesto patří k nejhorší formě mučení, jak člověka ohavně potrestat nebo ho přinutit mluvit…

První záznamy

Po staletí byla forma mučení vodou považovaná za nejhorší a nejděsivější čin, který může páchat člověk na člověku, i když prostřednictvím kapek vody, které na první pohled můžou působit jako procházka růžovou zahradou.

První historické zmínky o této metodě popsal na přelomu 15. a 16. století italský právník H. de Marsiliis z Bologne. Legenda dokonce praví, že sám Marsiliis vymyslel tuto mučící metodu. Inspirací mu měla být předloha padajících kapek na kámen, které postupem času vyhlubují díru.

Z této informace se proto historici domnívají, že označení ,,čínské“ není podle místa vzniku. Toto označení má pouze evokovat záhadnost a pocit, že metoda pochází z daleké a tajemné země.

Velké ,,oblibě“ se také těšila u středověké španělské inkvizice, která ji velmi ráda využívala pro své účely získávání informací.

Kapky vody nebo jed?

Co konkrétně dohánělo mučené jedince k šílenství se můžeme jen domnívat. Faktem je ovšem postup, kterým bylo mučení prováděno: nejprve byla oběť mučení násilně spoutána, následně ji vykonavatel zakryl oči, a poté už jen pomalu padala kapka za kapkou studené vody na oblast hlavy nebo tváře. Někteří trýznitelé dokonce strašili mučené informací, že se ve vodě nachází jed, který zaručí zdlouhavou a velmi bolestivou smrt.

Podle dochovaných zápisů se jednalo o velmi účinnou metodu, oběť se dříve či později rozmluvila. S jistotou nikdo neví, zda za nalomenou psychiku a následnou rezignaci může samotné čekání na každou kapku nebo jiný aspekt.

Předpokládá se však, že postupným očekáváním další a další kapky přicházela nesnesitelná úzkost, která spolu se strachem, co bude následovat, dohnala mučeného k šílenství. To se začalo projevovat zhruba po 20 hodinách mučení.

Lék proti šílenství?

Léčebná metoda formou mučení kapkami vody se stala oblíbenou v 19. století ve Francii a Německu. Tehdejší lékaři věřili, že choroba zvaná “šílenství” vzniká díky nahromaděné krvi v hlavě. Za pomoci kapek tak léčili duševní onemocnění a zmírňovali tlak v oblasti hlavy, který vzniká právě díky nahromaděné krvi.

Lékaři také zkoušeli tímto neobvyklým způsobem léčit nespavost a bolesti hlavy, avšak bez většího úspěchu.

Současné praktiky mučení

Fyzické mučení je pochopitelně takřka po celém světě zakázané. Avšak u psychického mučení to není již tak jednostranné – existují země, ve kterých se dodnes praktikuje mučení kapkami vody. A důvod? Jedná se totiž o mučení psychické…

Na rozhraní fyzického a psychického mučení je i tzv. WATERBOARDING. Asi nejznámější technika mučení simulující topení. Nahá oběť mučení je přivázána k desce s hlavou umístěnou co nejblíže k zemi (nohy výš než hlava), tak aby se voda nedostala do plic, a tím tak nedošlo k okamžité smrti jedince. Přes hadr na ústech se voda lije v intervalech 20 až 40 sekund. Mučený má tak pocit, že je pod vodou a nemůže se nadechnout.

Tato praktika prý vyvolává neskutečnou fyzickou bolest a psychické utrpení. Možná právě z toho důvodu byla (je?) tato metoda mučení atraktivní vyšetřovací metodou…

Autor: Kateřina Grežďová, zdroj: stcity.cz

Úvodní obrázek: Voda Kapka Vody Vlnění – Fotografie zdarma na Pixabay