Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Experiment měl ukázat, že dva lidé spolu mohou komunikovat na dálku ve spánku

Nedávno zveřejněná studie americké společnosti REMspace přináší fascinující novinky na pomezí vědy a science fiction. Kalifornská neurotechnologická firma jako první na světě prokázala možnost komunikace mezi dvěma lidmi během lucidního snění. Experiment, který se uskutečnil 24. září 2024, představuje zcela nový rozměr lidského vědomí i spánku. Tématu se věnoval server businesswire.com a tomsguide.com.

Celý experiment probíhal na dálku, účastníci snili v pohodlí svého domova, přičemž byli sledováni speciálními přístroji sledujícími polysomnografické údaje zahrnujícími monitorování mozkových vln (EEG), očních pohybů (EOG) a svalové aktivity (EMG).

Experiment REMspace, při kterém bylo dosaženo komunikace mezi dvěma osobami během lucidního snění, probíhal ve dvou fázích a zahrnoval speciální zařízení pro sledování mozkových vln a dalších fyziologických procesů. Účastníci experimentu byli v pohodlí svého domova a měli na sobě speciální zařízení, které snímalo fáze jejich spánku a přenášelo data na centrální server.

Když přístroje zjistily, že první účastník experimentu vstoupil do fáze lucidního snění, server mu do sluchátek poslal náhodně vybrané slovo z uměle vytvořeného jazyka Remmyo. Remmyo je speciální snový jazyk, který byl vytvořen na základě předchozího výzkumu REMspace, kdy vědci zjistili, že určité smyslové signály lze během snění dekódovat.

První snící toto slovo ve snu zopakoval a jeho odpověď byla zaznamenána a uložena na serveru. Důležitým prvkem experimentu bylo, že veškerá akce probíhala v reálném čase a účastník odpovídal přímo ve snu, aniž by se probudil.

Po osmi minutách vstoupil do lucidního snění druhý účastník. Tentokrát server poslal uložené slovo ze snu prvního snícího do sluchátek druhého účastníka. Stejně jako v prvním případě bylo slovo přeneseno přímo do snového vědomí účastníka, který ho ve snu zopakoval.

Grafická videoprezentace průběhu experimentu:

Tento fenomén je předmětem intenzivního vědeckého výzkumu, neboť přináší nové možnosti v oblasti zvládání nočních můr, léčby úzkostí a fobií, nebo dokonce tréninku dovedností v kontrolovaném snovém prostředí.

Autor: Petr V., Zdroj: Businesswire.com, Titulní obrázek: Pixabay.com / Engin_Akyurt , Text byl přeložen pomocí služby DeepL.com