Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Fidel Castro: 11 faktů a zajímavostí z jeho života. Účastnil se například povstání mimo Kubu

Důležitým bodem pro Castrovu politickou kariéru byla jeho univerzitní studia, kdy se poprvé začal politicky vzdělávat. Stal se kritikem angažovanosti Spojených států v Karibiku a na univerzitě se zapojil do studentských politických aktivit a kultury gangů. Ještě před dokončením studií se začal přiklánět k marxismu.

Když Castro během kubánské revoluce svrhl diktátorskou vládu a slíbil větší ekonomickou rovnost občanů, spravedlivé volby, sociální rovnost, přerozdělení půdy mezi drobné zemědělce a další reformy, mnoho občanů ho obdivovalo a těšilo se na lepší budoucnost. Ta však nebyla tak růžová, jak Castro sliboval. Po desetiletích u moci Kuba zchudla, desítky tisíc občanů zemřely a uprchly a země se stále vzpamatovává z následků Castrova režimu.

Chvíli pracoval jako právník

Castro se v roce 1945 zapsal na právnickou fakultu Havanské univerzity a studium dokončil v roce 1950. Během studií se zapojil do studentských politických aktivit a protestů. V roce 1950 založil Castro spolu se dvěma levicovými kolegy právnickou společnost, která se zaměřovala na pomoc chudým občanům. Jako právník pracoval až do roku 1952, přičemž se stále zajímal o politiku.

Účastnil se také povstání mimo Kubu

Během studia na univerzitě se Castro stále více zajímal o nacionalismus a antiimperialismus. Zapojil se do výborů, které prosazovaly nezávislost Portorika a demokracii v Dominikánské republice. Budoucí kubánský prezident se v roce 1947 zúčastnil výpravy do Dominikánské republiky s cílem svrhnout vládu diktátora Rafaela Trujilla. Povstání však bylo rychle potlačeno a Castro se vrátil na Kubu.

Jeho projevy patřily k nejdelším na světě

Fidel Castro byl známý také svými silnými projevy, které často trvaly celé hodiny. Na plenárním zasedání Valného shromáždění OSN 26. září 1960 Castro hovořil 269 minut, tedy 4 hodiny a 29 minut. Nejdelší projev na půdě OSN však podle Guinnessovy knihy rekordů přednesl indický politik V. K. Krishna Menon. V roce 1957 mluvil téměř 8 hodin.

Jeho dcera je proti jeho politice

Castrova dcera Alina se narodila jako nemanželské dítě. Její matkou byla Castrova milenka Natalia Revuelta Clewsová. Alina Fernandezová se během svého života natolik odcizila svému otci, že v roce 1993 opustila Kubu. Je jednou z nejznámějších kubánských protikomunistických aktivistek a veřejně se odcizuje politickým názorům a režimu svého otce. Svého otce dokonce označila za tyrana a vydala autobiografii, v níž se otevřeně svěřila se svými názory.

Přežil více než 600 pokusů o atentát

Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) a také kubánští exulanti podnikli několik pokusů o atentát na Fidela Castra. Americká vláda tehdy považovala kubánského vůdce za hrozbu pro národní bezpečnost a za přisluhovače Sovětského svazu. Kubánští představitelé tvrdí, že došlo k nejméně 638 pokusům o atentát, a přestože toto číslo nelze potvrdit, některé z pokusů byly skutečně bizarní. Snad nejznámějším pokusem o svržení vlády a prvním atentátem na Castra byla invaze v Zátoce sviní v roce 1961.

Po revoluci navštívil Castro Spojené státy

Během kubánské revoluce Spojené státy pomáhaly Batistovi a po svržení jeho vlády se Spojené státy začaly obávat, že se podobné komunistické revoluce rozšíří i do dalších zemí. CIA se snažila svrhnout Castrovu vládu.

Krátce po vítězství hnutí 26. července však Fidel Castro navštívil nepřátelské Spojené státy. V dubnu 1959 přijal pozvání Americké společnosti redaktorů zpravodajství, organizace sdružující redaktory, profesory žurnalistiky, ředitele zpravodajských organizací, vydavatele a další pracovníky médií. Tehdejší americký prezident Dwight D. Eisenhower se s Castrem odmítl setkat, ale viceprezident Richard Nixon nakonec pozvání přijal.

Navštívil také Slovensko

V květnu 1972 se tehdejší kubánský premiér Fidel Castro vydal na dvouměsíční cestu po vybraných afrických a evropských zemích. Navštívil Guineu, Alžírsko, Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko, Polsko, východní Německo, tehdejší Sovětský svaz a také Československo. Na Slovensku pobýval především v Bratislavě, ale také v Nitře a ve Starém Smokovci ve Vysokých Tatrách, které mu prý velmi učarovaly.

Měl děti s pěti ženami

Fidel Castro měl nejméně 9 dětí s 5 manželkami. S první manželkou, Mirtou Díaz-Balartovou, měl nejstaršího syna Fidela Castra Diaz-Balarta, známého také jako Fidelito. Jeho dcera Alina byla jeho nemanželská dcera a měl také nejméně dvě další nemanželské děti se dvěma různými ženami – Jorge Angelem Castrem a Franciscou Pupo. Dalších 5 synů se narodilo jeho druhé manželce Dalii Soto del Valle.

Strávil dva roky ve vězení

Po útoku na kasárna Moncada a Bayamo byli někteří útočníci zatčeni a někteří se vzdali. Mezi zatčenými byl i Fidel Castro, který byl odsouzen k 15 letům vězení.Nakonec si však odseděl pouze necelé 2 roky, protože Batista nepovažoval Castra za politickou hrozbu, a tak vězně v roce 1955 propustil.

Po 44 let kouřil kubánské doutníky

Když bylo Fidelovi 15 let, dal mu otec poprvé doutník. Od té doby si na kouření zvykl – doutníky a příležitostné cigarety kouřil s přestávkami až do svých 59 let. Na mnoha fotografiích je Castro zachycen s doutníkem v ústech nebo mezi prsty.

Měl na svědomí desítky tisíc životů

Projekt Kubánský archiv dokumentuje ztráty na životech v důsledku Castrova režimu. V době psaní tohoto článku bylo potvrzeno a zdokumentováno 11 310 obětí, ale badatelé stále pátrají dál a spekulují, že skutečný počet obětí může být desetkrát vyšší. Odhadují také, že 78 000 lidí mohlo zemřít při pokusu o útěk před diktaturou, dalších 5 300 mohlo zemřít v boji proti komunismu a asi 14 000 Kubánců mohlo zemřít poté, co je Castro poslal do zahraničí, aby podpořili revoluce v jiných zemích.

Autor: Stanislav M., zdroj: history hit, Titulní obrázek: Pixabay.com/WikiImages