Jednu z nejoblíbenějších okrasných rostlin zdobí květy, které září jako slunce. Jejich zářivost není samozřejmostí. Úspěšné pěstování gazánie vyžaduje zajištění ideálních podmínek a trochu více péče než u jiných exotických druhů. Za to se vám tato slunečná kráska odvděčí květinami, které nenechají žádný exteriér bez tváře a monotónní.
Cizokrajná rostlina se stejnojmenným latinským názvem gazánie má v naší zemi dlouhou tradici. První exempláře byly na starém kontinentu vypěstovány před několika staletími. Do Evropy byly přivezeny z jižní Afriky, kde se vždy pěstovaly jako trvalky a zůstávaly po celý rok venku. U nás se nepěstují jako trvalky. Vzhledem k odlišným klimatickým podmínkám zdobí místní zahrady pouze jako sezónní letničky. Nejlépe se jim daří na otevřených prostranstvích, kde mají dostatek slunce, aby mohly růst a prospívat. Rostou i v polostínu, ale v tomto případě hrozí pomalejší kvetení nebo snížení počtu květů.
Botanici se v současnosti neshodují na přesném počtu druhů rodu Gazania. Zatímco někteří tvrdí, že je známo pouze 8 druhů, jiní tvrdí, že jich je více než 10. V naší oblasti je nejznámější gazánie lesklá, která patří k vyšším druhům. Dospělá rostlina může dorůst výšky 12 až 15 cm. Zdobí ji žluté nebo oranžové květy s viditelným tmavým středem. Zbarvení květů může být také růžové, fialové, červené nebo hnědé. Nové odrůdy, které vznikly křížením gazánie lesklé, přinesly větší barevnou rozmanitost.
Navzdory rozdílům ve tvaru, velikosti nebo barvě květů mají různé druhy gazánií řadu společných znaků. Jedním z nich je otevírání květů, které ukazují svůj půvab pouze na slunci. Pokud rostlina nemá dostatek slunečního světla, zavře květy a nechá je zavřené, dokud na ně nedopadnou sluneční paprsky. Nejsou uzavřeny pouze za deště nebo při zatažené obloze. Kvůli zvýšené citlivosti na tmu nebo stín se květy v noci také zcela zavírají.
zdroj: stylovebyvanie.sk, Titulní obrázek: Pixabay.com/Photo_Roadie