Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Geniální tah Jelcina: Malý kápo dokáže sjednotit všechny, kteří znovu obnoví velké Rusko

„Rozhodl jsem se jmenovat muže schopného sjednotit společnost, získat podporu nejširších politických sil a zajistit pokračování reforem v Rusku. Dokáže sjednotit všechny, kteří znovu obnoví velké Rusko 21. století.“

To prohlásil Boris Jelcin dne 9. srpna 1999 a vsadil tak všechno na jednu kartu. Jmenoval nového ruského premiéra, který měl zabránit fiasku v parlamentních volbách, vypsaných na konec roku. V televizním vystoupení prezident nezastíral, že si nového favorita vybal proto, že je schopen vystřídat ho po prezidentských volbách v úřadě, popisuje situaci před 23 lety Bernard Lecomte, autor knihy Tajemství Kremlu Staletí slávy, lží a hrůzovlády.

Muž, kterého poslalo samo nebe…

…se jmenoval Vladimír Putin. Byl čtvrtým premiérem jmenovaným v průběhu 17 měsíců, což podle Bernarda Lecomta svědčí o tom, jak byla vláda nestabilní! Ne náhodou všichni tito předsedové vlád (Černomyrdin, Stěpašin, Kirijenko, Putin) dříve působili v KGB. Jako by tato instituce hrála mutatis mutandis (po nezbytných úpravách – pozn.) tutéž roli, jakou hraje ve Francii ENA (Vysoká škola administrativy), a to roli líhně budoucích nejvýše postavených politiků, kteří rozumějí řízení veřejných záležitostí, jsou seznámeni se současným děním a mají státnické cítění. Putin takový byl. Proč by právě on měl uspět tam, kde všichni ostatní selhali?, ptá se autor knihy Bernard Lecomte.

Milé překvapení!

Dne 26. září se z podnětu Kremlu zrodil volební blok nazvaný Jedinstvo („Jednota“), podle něhož bylo pouze vytvořením národní jednoty možné čelit fenoménům ohrožujícím obyvatelstvo: rozvratu ekonomiky, konfliktům na Kavkaze, nárůstu teroristických atentátů. Státní televize přinášela znepokojivé zprávy a lidé měli strach. Putin se nezdráhal situaci dramatizovat, už tehdy byl zastáncem silné státní moci. Vznik Jedinstva přišel ve správnou chvíli. Putin opírající se o novou „prezidentskou“ stranu se prosadil proti stoupencům Primakova, Lužkova a dalších. Kandidáti Jedinstva zvítězili v parlamentních volbách, které se konaly 19. prosince, a získali většinu ve Státní dumě. Milé překvapení!, píše autor publikace.

KREML, MOSKVA. Prezident Boris Jelcin předává prezidentský znak Vladimiru Putinovi (1999). Fotka od Kremlin.ru / Wikimedia Commons

Sliby, jejichž obsah si umíme představit

Dne 22. prosince na základě tohoto výsledku, jenž předčil všechna očekávání. Jelci sdělil Putinovi, že 31. prosince rezignuje na svou funkci a nedokončí prezidentský mandát, třebaže to pro něj může mít neblahé důsledky. Vyzval svého chráněnce, aby se připravil na to, že bude jeho nástupcem – výměnou za několik slibů, jejichž obsah si jistě umíme představit.

Dočasný výkon. Na dlouho

Dějiny nabraly závratnou rychlost. V den se symbolickým datem 1.1.2000, jako by sám zahajoval nové tisíciletí, byl Putin jmenován prezidentem Ruska, pověřeným „dočasným výkonem“ funkce. Od Borise Jelcina to byl geniální tah. Komentátoři a analytici mluvili jedním hlasem: mladý, schopný, seriózní a loajální Putin ztělesňoval naději, že vyvede zemi z marasmu,, do něhož se ponořila před deseti lety.

Měl velkou šanci vyhrát prezidentské volby, jejichž datum bylo stanoveno na 26. březen. (Skutečně byl zvolen, a to hned v prvním kole voleb, v němž získal 52,9 % hlasů.) Jeho strana obsadila většinu křesel ve Státní dumě a on se chystal vládnout Rusku s tím, že ve svých rukou fakticky soustřeďoval všechny pravomoci. Jinak řečeno: na dlouho.

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: Bernard Lecomte: Tajemství Kremlu Staletí slávy, lží a hrůzovlády. Náhledová fotografie: Wikimedia Commons/Photo by David Scull – Public Domain