Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Guillaume Néry: Jeden z nejlepších free-diverů pod hladinou málem přišel o život. Na vině byla nepozornost rozhodčích!

Někdo se ve volném čase věnuje rybaření, jiný hraje s přáteli fotbal. Pro francouzského free-divera jménem Guillaume Néry je druhým domovem hlubina. Držitel mnoha národních i světových rekordů miluje první nádech po návratu nad hladinu a přirovnává jej ke znovuzrození. Paradoxně ho jeho životní záliba málem zabila, když v roce 2015 sestoupil do hloubky 139 metrů. Zážitek ho ovlivnil natolik, že pověsil závodění na hřebík.

Sestoupit hluboko pod hladinu není snadné. Vždy, než se Néry ponoří, leží na hladině, koncentruje se a navozuje stav maximálního uvolnění. Techniky mu napomáhají udržet klid a nepropadnout stresu, což v nepřehledném prostředí není snadné. Podle jeho slov jde o stav podobný tomu, jaký člověk zažívá bezprostředně po probuzení. Nespí, ale není stoprocentně bdělý. Francouz se snaží splynout s vodou, a poté se pomocí speciální techniky zhluboka nadechne a jako šíp vystřelí dolů.

Guillaume Néry odmalička miloval hory a nekonečný prostor nad nimi. Pod vodu ho dostaly souboje v zadržování dechu, které jako náctiletý sváděl se svými kamarády. Nejdříve však v autobuse, do vody se dostal později. Free-diving ho dokonale posedl. A protože bydlel v Nice, měl k moři velmi blízko. Pod vodou se dostával do jiné mentální roviny a byl jí naprosto učarován.

Free-diving je fascinující a zároveň nebezpečná aktivita. Néry se o tom přesvědčil při překonávání dosavadního světového rekordu na Kypru. Pořadatelé ho nedopatřením nechali sestoupit o deset metrů hlouběji, než měl free-diver v plánu. Při vynořování, ve vzdálenosti patnáct metrů od hladiny, upadl do bezvědomí. Přežil, ale přestal závodit. Nyní se se věnuje průzkumu podmořského světa, potápění na neprobádaných místech a natáčení dokumentů.

Pokud vás francouzský šampion ve volném potápění inspiroval a rozhodli jste se freediving vyzkoušet, nezapomeňte si sjednat připojištění pro potápění v extrémních hloubkách. Počítejte s tím, že běžné pojištění na potápění v zahraničí vám stačit nebude – je limitováno hloubkou 40 metrů a vymezeno pouze pro přístrojové potápění.

2 Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *