Noviny Sacramento Union uveřejnily 22. prosince 1919 článek, v němž se doslova psalo: “Inženýři jsou překvapeni, když mladí lidé předvedou zařízení, které zachycuje energii vesmíru. Alfred Hubbard ze Seattlu předvádí atmosférický generátor bez viditelného zdroje energie. Vynálezce “atmosférického generátoru energie” tvrdí, že způsobí revoluci ve světě energie a pohybu.
Devatenáctiletý vynálezce Alfred Hubbard novinářům řekl: “Generátor zničí všechny parní a plynové motory na světě, dodá elektřinu do každé domácnosti, aniž by se za elektřinu platilo, odstraní všechny současné těžkopádné metody výroby elektřiny pomocí jejich generátorů, transformátorů a elektrického vedení.”
Zařízení se skládalo z malé cívky drátu o průměru asi šest palců obklopující osm palců dlouhé permanentní magnetické jádro, celé to vážilo 5 kg. Hubbard předvedl demonstraci tak, že k zařízení připojil obyčejnou žárovku, která svítila téměř hodinu, ale mohla hořet tak dlouho, jak bylo třeba.
William E. Smith, profesor fyziky na Seattle Catholic College, uvedl, že zařízení pečlivě prozkoumal a otestoval: “Neváhám prohlásit, že Hubbardův vynález je předurčen k tomu, aby nahradil stávající generátory elektrické energie, a že během několika let posune celou teorii a praxi elektřiny za hranice snů současných vědců.”
20, července 1920 list The Post-Intelligencer napsal: “Hubbard Reel se pohybuje lodí v zátoce Portage Bay. V té době Hubbard zdokonalil svůj naviják tak, že byl dvakrát větší a poháněl elektromotor motorového člunu o výkonu 35 koní. Člun se pohyboval rychlostí osm až deset uzlů – tiše, až na šumění řetězového řemene spojujícího motor s hřídelí lodního šroubu. Hubbard stiskl spínač, člun se rozjel a okamžitě začal nabírat rychlost. Obeplul zátoku a vrátil se k molu, aniž by zpomalil. Testy cívek ukázaly proud 280 ampérů a 125 voltů. Přítomen byl “známý místní podnikatel”, který přiznal, že ho ukázka zaujala.
Hubbard poté řekl, že takové zařízení by stačilo k pohonu auta běžnou rychlostí, osvětlení kancelářské budovy, vaření jídla a vytápění velkého bytového domu.
Poté, co zřejmě v prosinci 1920 získal finanční prostředky, vyrobil další, třikrát větší cívku, s níž “bude moci letět kolem světa bez zastavení”. V té době už bylo zařízení patentováno a Hubbard prohlásil, že se necítí bezpečně.
Později se zjistilo, že jistý doktor Greenslade zastupoval lidi, kteří v té době vynálezce financovali. Hubbard uvedl, že jim prodal 75 % práv na přístroj za pouhých 2 000 dolarů: “Nikdy předtím jsem zmrzlinu ani nezkusil. Několik tisíc dolarů se mi zdálo příliš mnoho. Neváhal jsem ani vteřinu, když lidé, kteří mě financovali, trvali na tom, že mi seberou práva, a požadovali další a další práva.”
V roce 1928 byl v Detroitu předveden “motor bez paliva” Lestera Hendershota, který využíval energii z rádia. Hubbard tehdy prohlásil, že motor byl pouhou evolucí jeho zařízení, až na použití rádia: “Lidé, kteří koupili většinu mého podílu na vynálezu, jej prezentovali jako svůj vlastní stroj prostřednictvím osoby, kterou jsem nikdy nepoznal.”
Autor: Samo Buk, zdroj: Smithsonianmag, Titulní obrázek: Pixabay.com / sourav_mahata