Uvízla vám v hlavě melodie, kterou nemůžete odfiltrovat? Pravděpodobně máte ušního červa.
“Písně, které vám v hlavě hrají opakovaně, způsobují ušní červy a mohou být velmi otravné. Občas to může být melodie, která se nám opravdu líbí, ale častěji je to část písně, kterou nesnášíte,” uvádí The Science Times. Pojmenování pochází z německého Ohrwurm.
Studie z roku 2012 zkoumala, zda je možné cíleně vyrábět ušní červy, a pokud ano, jak to udělat. Výzkumu se zúčastnilo téměř 300 lidí, kteří poslouchali různé písně a zároveň prováděli různá mentální cvičení, a po 24 hodinách hlásili, zda si některou z melodií pamatují.
Podle slov Philipa Beamana, profesora experimentální psychologie, tento jev působí na každého individuálně – zatímco někomu může obrazně řečeno uvíznout v hlavě stejná melodie, pro jiného jedince melodie nevytváří jakousi opakující se smyčku.
Zkuste si poslechnout jinou píseň a soustřeďte se na ni, odkazuje profesor Kelly Jakubowski. Tímto způsobem se vymaníte “ze smyčky”, protože pomocí jednoduchého triku můžete konečně přerušit opakující se cyklus melodie.
Opakuje se vám v hlavě stále stejná melodie? Zkuste vytrvalé ušní červy zahnat konverzací.
Zapojte mozek do jiné činnosti: zkuste skládačky, sudoku, stolní hry nebo jiné kreativní aktivity. Jakákoli činnost, která upoutá vaši pozornost a přiměje vás přemýšlet o něčem jiném, může hudbu přerušit.
Existuje technika zvaná fade away. Jak funguje? Jednoduše se melodii nebráníte a pustíte ji do své hlavy. “Je to trik z jiné vědní oblasti o mozku, který říká, že čím dříve přestanete jev analyzovat, tím dříve se spojení přeruší,” popisuje The Science Times.
Autor: Petr V., zdroj: ScienceTimes, Titulní obrázek: Pixabay.com/lukasbieri