Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Jak se vesmír změnil za posledních 12 let? NASA zveřejnila unikátní záběry tohoto vývoje

Teleskop americké vesmírné agentury NASA s názvem NEOWISE vytváří každých šest měsíců kompletní snímek vesmíru. Nedávno však vědci spojili 18 těchto snímků do videa, které ukazuje dvanáctileté období vývoje vesmíru. Za tu dobu teleskop objevil řadu hvězd, komet, asteroidů, planet, galaxií a černých děr mimo naši sluneční soustavu, uvádí Space.

Sonda NASA NEOWISE (Near-Earth Object Wide Field Infrared Survey Explorer) obíhá ve výšce asi 500 kilometrů nad Zemí a neustále monitoruje vesmír. Každých šest měsíců teleskop dokončí snímek celého vesmíru, který je viditelný infračervenými detektory. Tato technologie je rozšířením mise z roku 2009 a zatím předčila všechna očekávání vědců.

Video ukazuje 12 let vývoje vesmíru. V něm se objevuje mapa se stovkami milionů objektů uvnitř i vně naší galaxie. “Když vyjdete ven a podíváte se na noční oblohu, může se vám zdát, že se nic nemění. Ve skutečnosti tomu tak není. Hvězdy září a vybuchují. Asteroidy sviští kolem. Černé díry trhají vše na kusy. Vesmír je skutečně rušné a aktivní místo,” uvedla v prohlášení Amy Mainzerová, hlavní výzkumná pracovnice mise NEOWISE.

Protože se jedná o infračervený teleskop, podobně jako větší vesmírný teleskop Jamese Webba, dokáže zachytit teplo vyzařované nebeskými objekty. Díky technologiím může také nahlédnout skrz hustý plyn a prach do míst, kde vznikají hvězdy a planety. Přestože NEOWISE není tak výkonný jako Webbův dalekohled, podařilo se mu spatřit asi tisíc vznikajících hvězd.

Díky údajům z teleskopu mohou astronomové také lépe porozumět černým dírám. Získané poznatky využijí při vývoji nové techniky měření velikosti disků horkého žhavého plynu, které je obklopují. “Nikdy jsme nečekali, že tato technologie bude fungovat tak dlouho. Také jsme nečekali, že budeme schopni udělat tolik věcí s takovým množstvím dat,” řekl astronom Peter Eisenhardt.

zdroj: obkec.sk, Titulní obrázek: Pixabay.com/WikiImages