Odhaduje se, že podlahové vytápění snižuje spotřebu až o 15 % ve srovnání s radiátorovým vytápěním. Samozřejmě, pokud tento typ vytápění ještě nemáte, jedná se o investici navíc, a i když se k němu odhodláte, nebudete jej realizovat během hlavní topné sezóny.
Přesto můžete ušetřit za vytápění. Pouhým snížením nastavené teploty ve vaší domácnosti o 1 stupeň můžete snížit náklady na vytápění až o 6 % ročně. Nejlepším řešením je termostat, který můžete nastavit na různé teploty v různých denních dobách. Při nižší teplotě se přece jen lépe spí a během dne oceníte jinou teplotu.
Mnoho lidí v zimě ve snaze ušetřit náklady na vytápění téměř nevětrá. To je velká chyba. I váš domov potřebuje dýchat, takže čerstvý vzduch je nezbytností. Dbejte na to, abyste nepřestali větrat. Stačí změnit styl větrání, na rozdíl od větrání v létě, kdy máte okno otevřené celý den.
Větrejte pouze jednou denně, ale pořádně. Otevřete současně okna ve všech místnostech v domě dokořán a nechte je několik minut vyvětrat. Pak už celý den neotvírejte okna.
I tak malý zlozvyk, jako je udržování rozsvíceného osvětlení v celém domě, může být velkým zdrojem energie. Naučte se proto zhasínat světla, jakmile opustíte místnost, do které se neplánujete vrátit. Koneckonců nemusíte večer osvětlovat celý dům, pokud ho celý zařídíme tak, aby vypadal jen jako jedna místnost.
Mytí nádobí v myčce je nejen pohodlné, ale také šetrné. Zajímá vás, o čem mluvíme, když myčka potřebuje ke svému provozu elektřinu a vy žádnou nepotřebujete?
Mluvíme o úspoře vody, kterou díky myčce získáte. Na jedno praní spotřebuje přibližně 10 litrů vody. Potřebujete jich mnohonásobně více. Tato úspora se vyplatí i při započtení spotřebované elektrické energie. Je však důležité, aby byl vždy plně zatížen.
zdroj: stylovebyvanie.sk, Titulní obrázek: Pixabay.com/sakulich