Na matraci se během roku hromadí nejen prach, ale také vlasy nebo zvířecí srst. Ty odstraňte kartáčem s měkkými štětinami; jak často, záleží na potřebě.
Potah matrace by se měl prát dvakrát až třikrát ročně a chránič matrace podle potřeby. Drobné skvrny na matraci lze povrchově odstranit vlhkým hadříkem a vyčištěné místo nechat volně uschnout. Co však dělat v případě větších skvrn? K čištění použijte to, co máte doma.
Pokud se na povrch matrace dostane moč, okamžitě tekutinu vysajte kuchyňskou papírovou utěrkou. Poté vezměte vlhký hadřík a špinavé místo vyčistěte.
V případě zaschlých skvrn bude skvělým pomocníkem citron nebo voda a ocet. Je prokázáno, že si poradí nejen se skvrnami, ale odstraní i nepříjemný zápach moči.
Na skvrnu naneste citronovou šťávu nebo octovou vodu a nechte působit asi půl hodiny. Chcete-li matraci udržet hygienicky čistou, dočistěte ji dezinfekčním prostředkem. Při čištění matrace buďte šetrní a povrch zbytečně nedrhněte.
Je známo, že krev jde z látky velmi těžko dolů. Totéž platí i pro matrace. Pokud se krev přece jen dostane na povrch matrace, je důležité ji co nejdříve odstranit. Čím déle skvrna na matraci zůstane, tím hůře půjde dolů.
Při čištění matrace od krve platí jedno důležité pravidlo. Skvrny od krve nikdy nečistěte horkou vodou. Krev by se mohla srazit a dostat se ještě hlouběji do vláken matrace.
Poté, co skvrnu od krve vyčistíme hadříkem, naneseme na místo směs jedlé sody a vody. Ta by měla mít konzistenci pasty. Necháme ji na znečištěném místě působit několik hodin a poté ji vysajeme.
Zejména v létě se nadměrně potíme, a i když máme na matraci prostěradlo, pot se rychle dostane do hloubky matrace. V těchto případech opět používáme jedlou sodu. Tu smícháme se saponátem a nastříkáme na povrch matrace, necháme několik minut působit a vysajeme. Soda se také skvěle vypořádá s nepříjemnými zatuchlými pachy matrace.
Autor: Petr V., zdroj: mybedframes.co.uk, Titulní obrázek: Pixaby.com / sensopur, Text byl přeložen pomocí služby DeepL.com