Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Jak vytvořit nepropustné dno jezírka biologickým způsobem

V Německu existuje v permakultuře pojem “Teiche mit Spinat abdichten” – jak špenátem vytvořit nepropustné dno rybníka.

V dávných dobách se dno rybníků zhutňovalo špenátem nebo jinými rostlinami s vyšším obsahem bílkovin. Tyto rostliny se musí nechat ve velkém množství rozložit na dně bez přístupu kyslíku. Tím se vytvoří pseudoglej – vodotěsná vrstva. Tento proces lze v zásadě pozorovat ve všech rybnících.

Zde je citát z knihy “Voda známá a tajemná” ruských autorů z 90. let, kde se také hovoří o rostlinných odpadech a anaerobních procesech tvorby nepropustné vrstvy:

“Bezstrukturní, vodopropustné vrstvy půdy na dně bažin (nazývané také gleje) vznikají v přírodních podmínkách za aktivní účasti mikroorganismů. Tento přirozený způsob umožnil vědcům zvýšit kapacitu umělých nádrží.

Na základě studia přirozených procesů v mukových vrstvách byla navržena jednoduchá a levná biochemická metoda, která může výrazně snížit propustnost umělých nádrží a snížit ztráty vody. Tato metoda byla použita v praxi.

Zemědělský odpad bohatý na vlákninu: sláma, plevel, bramborové řízky a zbytky apod. se rozprostřel buldozery na dno rybníků nebo kanálů, pokryl se vrstvou zeminy o tloušťce 15 až 20 cm a takto upravený rybník nebo jezero se napustilo vodou.

Díky tomuto speciálnímu vrstevnatému porostu na dně slouží rostlinná hmota jako živná půda pro anaerobní bakterie, které během svého života odebírají kyslík z půdních částic. Tyto bakterie mění strukturu půdy a přispívají k tvorbě nepromokavé vrstvy. Za pouhé dva měsíce se vytvoří 5 cm silná, silná, nepropustná vrstva a po třech letech až 35 cm silná vrstva, která prakticky zastaví únik vody. Takto “ochočené” bakterie pomáhají šetřit stovky milionů metrů krychlových vody.”

zdroj: biosferaklub.info, Titulní fotografie: Pixabay.com/michasager

Tags:

3 Comments

 1. vorbelutr ioperbir 18. 1. 2024

  It’s hard to find knowledgeable people on this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

  Odpovědět
 2. GMB CTR 28. 2. 2024

  I reckon something really interesting about your weblog so I saved to fav.

  Odpovědět
 3. hackers for hire 26. 3. 2024

  Some genuinely prize posts on this site, saved to bookmarks.

  Odpovědět

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *