Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Je na Merkuru život? Vědci tvrdí, že na něm existuje obyvatelná zóna a že se nachází pod povrchem

Podle nové studie může být mimozemský život mnohem blíže, než se dosud předpokládalo. Vědci totiž odhalili, že severní pól Merkuru má vhodné podmínky pro to, aby se tam některým formám života dařilo. Jak uvedl portál DailyMail, výzkum naznačil, že by se mohl skrývat v solných ledovcích pod povrchem planety.

Vědci z amerického Institutu planetárního výzkumu ve spolupráci s vesmírnou agenturou NASA zkoumali snímky ze sondy Messenger a zkoumali geologii severního pólu Merkuru. Na základě těchto údajů objevili důkazy, že skrze krátery planety mohly kdysi protékat solné ledovce, které zachycují těkavé sloučeniny, jako je voda, dusík a oxid uhličitý.

Avšak Merkur, planeta nejblíže Slunci, dosahuje během dne teplot až 430 stupňů Celsia, což znamená, že se všechny tyto těkavé látky vypařily. Vědcům se však podařilo zjistit, kde se ledovce nacházejí, a to porovnáním útvarů se Zemí. “Naše data potvrzují, že tyto útvary pravděpodobně vytvořilo proudění soli. Ty pak uchovávaly těkavé látky po dobu více než 1 miliardy let,” uvedl Dr. Alexis Rodriguez, hlavní autor studie.

Objev naznačuje, že pod povrchem Merkuru se pravděpodobně nachází obrovská vrstva soli, která je skryta před intenzivním slunečním žárem a je plná těkavých sloučenin, jež by mohly podporovat život.

Autor: Petr Vyskočil, zdroj: DailyMail, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/Public Domain, Gravitační anomálie na Merkuru