Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Každý šálek či hrnek z IKEA má na dně záhadnou drážku. Drážka má dvě praktické funkce. Prvá je tepelný odpor

Proč mají hrnky IKEA na dně drážky? Většina lidí, kteří mají hrnky této společnosti, si neuvědomuje jejich skrytou funkci. Malá drážka na dně keramických hrnků je výjimečně dobrý nápad. Designéři IKEA tak vyřešili jeden nepříjemný problém.

„Když jsem poprvé četl o této funkci, okamžitě jsem běžel do kuchyně, abych to prověřil.“ Jsem si jistý, že to dnes udělá mnoho lidí. Důmyslné řešení IKEA je totiž u produktů jiných firem k vidění jen zřídka. Drážka ve dně hrnků a šálků z IKEA má ale ve skutečnosti dokonce dvě praktické funkce, informuje web FamilyHandyman.com.

První funkce

První se týká tepelného odporu výrobku. Když do ní nalijeme vařící vodu, malinká štěrbina, která je vytvořena rýhou na dně, umožňuje proudění vzduchu pod nádobu. I když z našeho pohledu takový malý otvor není důležitý, pro keramiku je obrovský. Díky němu šálky nepraskají při velkých změnách teplot.

Druhá funkce

Druhá funkce tajné drážky souvisí s mytím v myčce. Vložte do ní sklenice a šálky, postavte je dnem vzhůru. Voda se během mytí shromažďuje na dně nádobí, které nemají drážky, zůstane zde malá loužička vody. Při vyndávání nádobí z myčky můžete tak snadno polít sebe nebo ostatní – již suché – nádobí. Drážky okamžitě odvádějí vodu ze dna, která často odteče ještě předtím, než zařízení vůbec otevřeme.

Autor: Petr Vyskočil, Zdroj: familyhandyman.com, geniálně.pl. Náhledová fotografie: Pixabay.com/6689062