Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Kdo byl Robert Oppenheimer, otec atomové bomby?

Robert Oppenheimer byl americký teoretický fyzik, který vedl tým vědců, kteří během druhé světové války vyvinuli první jadernou bombu. Narodil se 22. dubna 1904 v New Yorku a byl jedním z nejvýznamnějších fyziků 20. století.

Během druhé světové války působil Oppenheimer jako vedoucí projektu Manhattan. Tento projekt byl tajným vojenským programem, jehož cílem bylo vyvinout jadernou bombu tváří v tvář nacistickému Německu. V rámci tohoto programu vedl tým vědců, kteří vyvinuli první jaderné zbraně. Jeho práce a vedení vedly k úspěšnému odpálení první atomové bomby na zkušebním poli v červenci 1945 na místě zvaném Trinity v Novém Mexiku.

Ačkoli Oppenheimerova role významně přispěla k ukončení druhé světové války, jeho úloha v projektu Manhattan ho poznamenala i osobně a emocionálně. Po válce byl nadšeným zastáncem mírového využití jaderné energie a významně se podílel na rozvoji kontroly jaderných zbraní.

Později, v padesátých letech, se stal kontroverzní postavou během takzvané McCarthyho éry, kdy byl obviněn ze sympatií ke komunistům. V důsledku toho mu byla odebrána bezpečnostní prověrka, což mělo významný dopad na jeho osobní i profesní život.

Robert Oppenheimer zemřel 18. února 1967 v Princetonu ve státě New Jersey a do historie se zapsal jako významný vědec a klíčová postava v dějinách jaderné vědy a jejích aplikací.

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: britannica.com, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/Public Domain – ENERGY.GOV – Robert Oppenheimer na fotce vpravo