Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Kdy je správný čas na výměnu houbičky na nádobí a jak prodloužit její životnost?

Pokud dbáte na hygienu ve své domácnosti, jistě víte, že jedním z míst, kde se bakteriím a plísním daří nejvíce, jsou houbičky na nádobí. Kdy je čas vyměnit použité houbičky za nové? Je bezpečné počkat, až začnou zapáchat nebo se rozpadat?

Obecně platí, že bychom je měli každé dva až čtyři týdny vyměnit za nové. To samozřejmě závisí na tom, jak často je používáte a jak dobře se o ně staráte.

Pokud si nejste jisti, zda je třeba houbičku vyměnit za novou, nebo zda je ještě několik dní bezpečné ji používat, je rozhodně lepší koupit si novou. Hygiena v kuchyni a koupelně by měla být na prvním místě, proto zbytečně neriskujte šíření potenciálně nebezpečných mikroorganismů (tím spíše, pokud máte domácí zvířata a/nebo malé děti nebo problémy s imunitou a alergiemi).

Často stačí jen letmý pohled, abyste zjistili, zda je třeba vyměnit houbičku na nádobí nebo čisticí prostředek na koupelnu za nový. Usazená špína, skvrny od mytí nádobí nebo čištění vypovídají o mnohém. Vyměňte jej také, pokud zanechává skvrny i po důkladném opláchnutí.

Pokud houba vypadá dobře, ale vydává kyselý, nepříjemný zápach, je to jasné znamení, že patří do koše. Stejně jako u všech textilií, které zůstávají dlouho vlhké, může i na houbičkách vznikat plíseň. Ať už houba smrdí jakkoli, je třeba ji akutně vyměnit za novou.

Není neobvyklé, že se horší houba začne rozpadat dříve, než se u ní projeví jiné známky opotřebení. Odštípnutí nebo roztržení houby snižuje její účinnost, proto ji nezapomeňte vyměnit dříve, než se zničí.

Nepamatujete si, kdy jste naposledy měnili houbu?

Pokud ano, neváhejte ani chvíli a pořiďte si předem celé balení houbiček, abyste je mohli podle potřeby měnit. Pokud vaříte denně a často drhnete hrnce a pánve, je zřejmé, že budete muset houbičky vyměňovat častěji, než když vaříte jednou týdně.

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: tasteofhome.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/mohamed_hassan