Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Kříženec člověka a šimpanze aneb sovětský pokus o vytvoření ideálního zaměstnance

Ve 20. a 30. letech minulého století se v Sovětském svazu prováděly velmi neetické experimenty s křížením člověka s opicí, testováním nebezpečných jedů na vězních, či pokusy na zaživa amputovaných psích hlavách. Připomeňme si ten prvně jmenovaný.

V polovině dvacátých let minulého století, se o vytvoření křížence člověka a šimpanze pokusil ruský biolog Ilja Ivanovič Ivanov (1870-1932), jehož specializací byla problematika inseminace a mezidruhová křížení. Již v roce 1910 přednesl teoretickou možnost vytvoření živého lidského hybrida prostřednictvím umělého mezidruhového zkřížení s primátem. Ze začátku narážel na nedostatek financí což brzdilo jeho výzkum. V roce 1924 však získal od Pasteurova institutu v Paříži svolení provádět své experimenty na vědecké stanici ve Francouzské Guyaně. Následujícího roku jeho projekt schválila i sovětská vláda a podpořila jej částkou ve výši 10 000 dolarů, jak uvádí server Britannica.

V roce 2005 byly odtajněny dokumenty, dle nichž si Stalin u Ivanova objednal vyšlechtění jakéhosi ,,dokonalého pracovníka pro těžkou fyzickou práci“. Ruský diktátor vědci sdělil, že chce novou živou bytost, která bude obdařena nadlidskou fyzickou silou, bude lhostejná ke kvalitě poskytované stravy, má být méně inteligentní než člověk, ale dostatečně na to, aby zvládala těžkou fyzickou dřinu, za kterou nebude požadovat žádnou mzdu a nebude agresivní.

Vzhledem k nedostatku vhodných zvířat, se Ivanov musel vypravit až do Afriky, kde mu odchytili několik šimpanzů. Pomoci vlastního spermatu se pokusil oplodnit tři šimpanzí samice, ale žádná z nich nezabřezla. Rozhodl se tedy, že šimpanzím spermatem oplodní místní černošky. U afrických domorodkyň se však jeho nápad nesetkal s nadšením, proto se vrátil s několika šimpanzími samci do SSSR. V roce 1929 k tomuto účelu zřídil v Suchumi u Černého moře chovnou stanici a institut pro péči o těhotné ženy.

Než se mu však v Sovětském Svazu v podmínkách přísného utajení tohoto pseudovědeckého experimentu podařilo získat první dobrovolnici, všichni šimpanzí samci, které měl k dispozici pošli.

Ivanov se však nevzdával o objednal si z Afriky další zásilku šimpanzů. Jenže právě když dorazili, došlo k dalším komplikacím. Radikální politické změny v SSSR se projevily i na poli vědy a Ivanov se dostal do problémů. Na jaře roku 1930 byl podroben politické kritice a 13 prosince byl uvězněn. Byl odsouzen k 5 letům nucených prací v Alma Atě, kde pracoval až do své smrti na mozkovou mrtvici v březnu 1932. Ivanov, ale nebyl jediný, který se o podobné experimenty pokoušel. Dle tvrzení amerického vědce Gordona G. Gallupa se americkým vědcům ve dvacátých letech minulého století úspěšně podařilo oplodnit šimpanzí samici lidským spermatem od neznámého dárce. Krátce po narození mělo být mládě utraceno z etických důvodů. Je tedy možné, že tyto zrůdné experimenty neprobíhaly jen v Sovětském Svazu.

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: Britannica, Titulní obrázek: Pixabay.com/tskirde