Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Krotonovec: Tropická elegance v barvách podzimu

Tropické druhy pěstované jako pokojové rostliny mají v našich domácnostech zelenou. I v nich se ujaly krokové stromky, které zdobí chodby, kuchyně a obývací pokoje. Je oblíbený zejména pro svůj nezaměnitelný vzhled s typickým jasným podzimním zbarvením. Pokud jí poskytnete optimální podmínky pro pěstování, dokáže v interiéru navodit podzimní atmosféru po celý rok.

Z asijských tropů do evropských domovů

Rostlina s latinským názvem Codiaeum se velmi rychle ujala jako pokojová rostlina. Již několik desetiletí zdobí mnoho evropských domů nebo interiérů veřejných budov. Do Evropy byl přivezen v 19. století, krátce poté, co byl kroton poprvé popsán jako oficiální rod rostlin. Na starý kontinent se dostala z deštných pralesů jihovýchodní Asie, kde dodnes roste ve volné přírodě. Původní je v Malajsii, ale hojně se vyskytuje i v sousedních zemích, v Indii, Austrálii a na tichomořských ostrovech, kde roste jako divoký keř vysoký až 3 metry.

Jak vypadá strom kroton a čím je typický?
Dospělá pokojová rostlina dorůstá výšky 50 až 100 cm.
Při pěstování v domácích podmínkách kvete jen výjimečně.
Drobné, nenápadné květy krotonů mají bílozelený nádech.
Je známý svými velkými, robustními listy s kožovitým povrchem.
Velikost listů starší rostliny dosahuje 20 až 30 cm.
Husté listy jsou zelené po celý rok a mají pestrou strukturu.
Zbarvení je proměnlivé a závisí na výběru odrůdy.
Nejčastěji jsou zbarveny do žlutých, hnědých a červených odstínů.

Nejpěstovanější je kroton skvrnitý

Na pestré a proměnlivé zbarvení listů krotonu poukazuje i název jednoho z nejčastěji pěstovaných druhů. Jedná se o křídlatku skvrnitou, která se rychle stala jednou z nejoblíbenějších tropických rostlin pěstovaných u nás. Její obliba je dána pestrým zbarvením, které se u jednotlivých odrůd liší. Bylo vyšlechtěno několik odrůd, které se liší nejen barvou, ale i tvarem listů. Žlutá, červená, oranžová, hnědá nebo krémová textura zdobí listy s hranatými, kopinatými nebo srdčitými okraji. Na základě barvy a tvaru lze rostlinu přizpůsobit vybavení místnosti, ve které bude kroton pěstován.

Kde jinde lze pěstovat krotony?

Široká škála tvarů a barev listů umožňuje pěstovat krotony v jakékoli místnosti, kde jsou vhodné podmínky pro zdravý růst. Ty mohou být v ložnici, obývacím pokoji a kuchyni. Hodí se také do prosvětlené předsíně nebo koupelny, kde mu vysoká vlhkost vyhovuje jako tropickému deštnému druhu. Kroton je dostatečně vysoký a široký, aby vyplnil prázdné prostory bez nábytku a vybavení. Vzhledem ke své výšce a šířce není vhodný pro skříně a police. Nejvíce vynikne na zemi, kde má dostatek prostoru, aby se rozprostřela a upozornila na své extravagantní zbarvení.

Optimální podmínky pěstování

Umístění
Přestože kroton pochází z hustých deštných pralesů, potřebuje jako pokojová rostlina dostatek denního světla. Pronikající světlo by mělo být co nejvíce rozptýleno, aby se neztratila výrazná barevná struktura listů. Květináč může být umístěn dále od okna. V zimě, kdy je denního světla málo, ji přesuňte na přímé sluneční světlo.

Půda
Stejně jako většina tropických rostlin pěstovaných v interiéru potřebuje kroton dostatečně propustný substrát, který mu pomůže účinněji přijímat vlhkost. Za nejvhodnější typ půdy je považována hlína. Daří se jí také v hlinitopísčitém substrátu, který by však měl obsahovat vyšší podíl hlíny než písku.

Teplota
Crotonu nejvíce vyhovuje běžná pokojová teplota 18-20 °C. V zimě mohou být teploty o něco nižší, ale nikdy by neměly klesnout pod 16 °C. Kromě udržování optimální teploty v místnosti je třeba dbát na správné zvlhčování vzduchu. Tropická rostlina má raději vyšší vlhkost vzduchu. Mělo by to být alespoň 40-50 %. Pokud se pěstuje v ložnici nebo jiné místnosti na spaní, může klesnout až na 30 %.

Jakou péči vyžadují stromy krotone?

Zavlažování
Ani tropické rostliny pocházející z deštných pralesů není třeba přelévat. Kdykoli zemina v květináči vyschne, stačí krotony zalít. Intervaly zalévání by měly být pravidelné. K zalévání je nejlepší odstředěná vlažná voda. Lze ji zalévat i běžnou dešťovou vodou.

Hnojení
V pravidelných intervalech by se mělo provádět také hnojení. Hnojivo by se mělo aplikovat alespoň jednou za 1-2 týdny během vegetačního období. Nejlepší hnojivo je kvalitní organický produkt, který neobsahuje vápník. Hnojivo s vyšším obsahem draslíku pravděpodobněji podpoří růst krotonu.

Stříhání
Rostlina s velkými ozdobnými listy je nejkrásnější, když se nechá volně růst. Řez je nutný pouze v případě, že listy začnou přerůstat jeden přes druhý nebo pokud brání růstu jiných rostlin vysazených vedle krotonu. Stříhání se provádí brzy na jaře. Neměla by být hluboká, protože krotony rostou pomalu. Při hlubokém řezu utrpí jeho estetický vzhled.

Transplantace
Krotoni se nemají přesazovat příliš často. Raději ji přesaďte do většího květináče, kde vydrží 2 až 3 roky. Pouze mladší rostliny, které rostou rychleji, by se měly přesazovat častěji. Při přesazování je třeba zvolit dostatečně propustný substrát a dodržovat pravidelné intervaly zavlažování.

zdroj: stylovebyvanie.sk, Titulní obrázek: Pixaba.com/ignartonosbg