Calendula officinalis je rostlina známá svými léčivými účinky. Často se používá k výrobě mastí, krémů a tinktur, které mají různé léčebné účinky.
Elegantní, léčivá a snadno pěstovatelná. To jsou jen některá pozitiva, díky nimž je měsíček lékařský nepostradatelnou součástí bylinkových zahrádek. Při troše pečlivé péče se může stát ozdobou zahrady, léčivkou i kosmetickým doplňkem v jednom.
Jedná se o tzv. jednoletku, která se pěstuje na záhonech.
Rostliny dorůstají výšky až půl metru.
Vyznačuje se bohatě rozvětveným stonkem.
Kvete od června do podzimu.
Květy mají oranžovou až zlatožlutou barvu.
Tato atraktivní bylina se k nám dostala ze slunného jihu Evropy.
Květy měsíčku jsou největším zdrojem vitaminů a dalších léčivých látek, takže pokud rostlinu nepěstujete pro okrasu, počkejte na správný čas a natrhejte co nejvíce vonných květů. Sbírat se doporučuje během teplejších slunečných dnů, kdy jsou květy nejvíce otevřené. Zkušení bylinkáři radí zaměřit se na květy s nejsytější oranžovou barvou. Ty obsahují nejvíce léčivých látek.
Jaké léčivé látky měsíček obsahuje?
V jeho složení nechybějí vitaminy A, C a D. Na rozdíl od jiných léčivých látek je měsíček lékařský velmi účinný.
Je také známý vysokým obsahem vlákniny.
Lidskému tělu dodává hořčík i vápník.
Nachází se v něm mnoho antioxidantů.
Steroly jsou součástí jejího pestrého složení.
Je bohatým zdrojem flavonoidů a karotenů.
Obsahuje vysoké množství éterických olejů.
Nasbírané květy lze ihned zpracovat nebo nechat uschnout. To závisí na účelu, ke kterému budou použity. Přírodní medicína zná několik způsobů jejich zpracování, od klasického čaje přes kosmetické využití až po použití jako zdravé a chutné složky potravy. V jakékoliv zpracované formě zaručují přísun obrovského množství živin nezbytných pro lidský organismus.
Zde jsou uvedeny některé možnosti použití měsíčku lékařského:
Měsíček lékařský má protizánětlivé a hojivé účinky, takže je vhodný k ošetření drobných popálenin, odřenin, drobných řezných ran a podráždění kůže. Masti s obsahem měsíčku se často používají k rychlejšímu hojení ran.
Ošetření popálenin a jizev. Jeho regenerační vlastnosti mohou přispět k hojení a minimalizovat tvorbu jizev.
Podpora hojení hemoroidů: Měsíček se někdy používá také při léčbě hemoroidů. Masti nebo krémy s měsíčkem mohou pomoci zmírnit svědění, zánět a další nepříjemné příznaky spojené s hemoroidy.
Podpora léčby chřipky a dýchacích potíží: Někteří lidé používají měsíček také k léčbě chřipky nebo dýchacích potíží. Tinktury lze použít jako výplachy na podporu hojení krku.
Péče o pokožku při ekzémech a lupénce: Měsíček se někdy používá také k léčbě ekzémů a lupénky, protože jeho protizánětlivé účinky mohou pomoci zmírnit svědění a podráždění.
Je však důležité si uvědomit, že každé tělo je jiné, a proto je vhodné se před zahájením léčby měsíčkem lékařským nebo jinými bylinami poradit s lékařem nebo jiným kvalifikovaným zdravotníkem.
Měsíček si získal stabilní místo i v gastronomii. Jsou známy recepty na přípravu rýže, do nichž se tato bylina přidává jako přísada. Ta dodává rýži nejen specifické aroma, ale také jemnou nažloutlou barvu.
Autor: Stanislav Makovický, zdroj: stylovebyvanie.sk, bylinkyprovsechny.cz, redakce, botanicalinstitute.org, Titulní obrázek: Wikimedia Commons / Mack Male from Edmonton, AB, Canada – [https://www.flickr.com/photos/mastermaq/51380795203/, CC BY-SA 2.0