Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Mikrovlnná trouba může pomoci, ale také uškodit. Těchto 6 potravin by se rozhodně nemělo ohřívat v mikrovlnné troubě!

Víte, které potraviny byste nikdy neměli ohřívat nebo připravovat v mikrovlnné troubě?

Chilli papričky

Přestože se milovníci chilli nemohou nabažit pálivé chuti těchto papriček, v mikrovlnné troubě jim to nedělá dobře. Ohřívání pálivých chilli papriček v mikrovlnné troubě by vám totiž mohlo ublížit. Kapsaicin, účinná látka, která způsobuje pálivou chuť paprik, vyvolává při kontaktu s paprikou pocit pálení. Papriky s vysokým obsahem této látky mohou při ohřevu v mikrovlnné troubě doslova explodovat. I když neprasknou, mohou být nebezpečné. Z paprik se uvolňuje kapsaicin a výpary vznikající při zahřívání mohou způsobit pálení očí a krku.

Mateřské mléko

Mateřství je náročné. Není divu, že maminky ocení každý způsob, jak si usnadnit péči o dítě. Pro mnohé je dobrým trikem odsávat, zmrazit mateřské mléko a v případě potřeby ho vytáhnout z mrazáku, nechat rozmrazit a ohřát v mikrovlnné troubě. Tato praxe však představuje pro dítě nebezpečí. Co a proč?

Studie ukazují, že mléko se v mikrovlnné troubě ohřívá nerovnoměrně. To znamená, že některé oblasti budou příliš horké a mohou dítě pálit na citlivém jazyku a v krku, zatímco jiné budou příliš studené. Používejte bezpečné způsoby ohřevu mléka, například přelejte láhev horkou vodou z kohoutku nebo ji vložte do vody ohřáté v hrnci na sporáku.

Zpracované maso

Vkládání ohřátého zpracovaného masa do mikrovlnné trouby je rozhodně zakázáno. Studie potvrdily, že mikrovlnná úprava masných pokrmů (párky, klobásy, paštiky, salámy) vede k vyšší produkci nebezpečných produktů oxidace cholesterolu ve srovnání s jinými způsoby tepelné úpravy. Tyto produkty se podílejí na vzniku aterosklerózy a ischemické choroby srdeční. Zpracované maso je již tak plné konzervačních látek, tak proč zvyšovat riziko mikrovlnným ohřevem.

Ryby

Ohřívání ryb v mikrovlnné troubě není nic, co by vám způsobilo vážné onemocnění… Ryby jsou choulostivé potraviny s jemnou strukturou – použití mikrovlnné trouby je vysuší. Mnohem lepší je rybu ohřát na pánvi nebo v troubě, neztratí pak svou jemnou strukturu a šťavnatost. Nebo si ji vychutnejte studenou, samozřejmě pokud je předem uvařená.

Hrozny

Kdo ještě ohřívá hrozny v mikrovlnné troubě? Jistě, není to obvyklé, ale existují recepty na přípravu hroznů a červeného vína pečených v mikrovlnné troubě. Ať už potřebujete hrozny ohřát na cokoli, vždy je bezpečnější je upéct v troubě. Stejného efektu byste nedosáhli, kdybyste se o to pokoušeli v mikrovlnné troubě, a co hůř, mohli byste založit požár.

Mražené maso

Kolikrát jste zapomněli vyndat z mrazáku maso, které potřebujete k obědu nebo večeři? Určitě vás napadlo rychlé řešení – rozmrazit maso v mikrovlnné troubě. Je to rychlý postup, ale ne příliš spolehlivý. Proč? Při rozmrazování v mikrovlnné troubě se často některé části masa uvaří, zatímco jiné zůstanou zmrazené. A nejde jen o to, že dochází k nebezpečnému růstu bakterií.

Při postupném rozmrazování masa v chladničce zpomaluje nízká teplota růst bakterií v mase a na jeho povrchu. V mikrovlnné troubě se však teplota masa může zvýšit natolik, že se v něm rozmnoží bakterie. I přes tyto skutečnosti, pokud chcete mikrovlnnou troubu použít, vařte maso ihned po rozmrazení a vyčistěte mikrovlnnou troubu.

zdroj: foodnetwork.com/Titulní obrázek: Pixabay.com/IdaT