Nová kontroverzní studie založená na lebce staré 8,7 milionu let by mohla sloužit k přepsání učebnic dějepisu.
Exemplář, dobře zachovalá částečná lebka druhu Anadoluvius turkae, pochází z doby před 8,7 milionu let a byla nalezena na fosilním nalezišti Corakyerler poblíž tureckého města Cankiri.
Nejvýznamnější je, že vědci se nyní domnívají, že Anadoluvius spolu s dalšími opicemi ze sousedních oblastí mohl pocházet z Evropy, a nikoliv migrovat z Afriky.
“Díky komplexnějším údajům poskytuje výzkum důkaz, že i tyto další opice byly homininy, a znamená, že je pravděpodobnější, že se celá skupina vyvinula a diverzifikovala v Evropě, než alternativní scénář, podle kterého se jednotlivé větve opic dříve v průběhu několika milionů let nezávisle přesunuly z Afriky do Evropy a poté bez problémů vymřely,” napsali vědci.
Mohlo by to tedy znamenat, že budeme muset přepsat knihu o historii lidstva ?
“Tato zjištění jsou v rozporu s dlouho zastávaným názorem, že africké opice a lidé se vyvíjeli výhradně v Africe,” uvedl profesor David Begun z Torontské univerzity.
“Zatímco pozůstatky raných homininů jsou hojně zastoupeny v Evropě a Anatolii, v Africe zcela chyběly, dokud se tam před zhruba sedmi miliony let neobjevil první hominin.”
Autor: Stanislav Makovický, zdroj: DailyMail, Titulní obrázek: Pixabay.com/GeorgeB2