Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Nečekaný objev: Vědci našli 1 700 let staré vejce z římské doby. Žloutek i bílek se zachovaly

Vzácný artefakt, o němž se vědci domnívají, že pochází z doby před 1 700 lety, byl nalezen v Aylesbury v hrabství Buckinghamshire. Vejce široké asi 4 cm bylo nalezeno v podmáčené jámě a předpokládá se, že právě díky tomu se tak dobře zachovalo.

Archeoložka Dana Goodburn-Brownová provedla testy tohoto bizarního artefaktu. Experiment s magnetickou rezonancí nakonec odhalil, že je stále plné tekutiny a zároveň obsahuje vzduchovou bublinu. “Rozhodli jsme se, že bude nejlepší neprovádět na vejci invazivní zákroky. Je to proto, že tento artefakt je nesmírně vzácný a jeho obsah má pro vědce velkou hodnotu. Vaječné skořápky jsou porézní a cokoli, co se dostane na jejich povrch, může infikovat obsah uvnitř,” poznamenala.

Vejce je v současné době uloženo v muzeu Discover Bucks v Aylesbury. Vědci se totiž snaží získat tekutý obsah uvnitř, aniž by rozbili skořápku, ačkoli neupřesnili, jak přesně tuto delikátní práci provedou. Uvedli, že jednou z možností je vytvořit ve skořápce jemný řez, kterým se tekutina uvolní. “Je to trochu jako vyfouknout žloutek z vejce. Zde se však jedná o mnohem složitější proces,” řekl Edward Biddulph, vedoucí projektu z Oxford Archaeology.

Autor: Stanislav M., zdroj: interestingengeneering, Titulní obrázek: Pixabay.com/anncapictures