Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Nefungují tlačítka na dálkovém ovladači? Stačí ho rozebrat a vyčistit

U elektroniky jsme si tak nějak zvykli, že po několika letech přestane fungovat, jak má, a její oprava je obvykle méně výhodná než koupě nového kusu. V případě dálkového ovládání tomu tak však být nemusí. Poškozená nebo nereagující tlačítka jsou sice častým problémem, ale náprava je obvykle poměrně jednoduchá. S trochou zručnosti to zvládne téměř každý a stačí k tomu nářadí, které se běžně vyskytuje v domácnosti.

Budete potřebovat:

šroubovák
teplou vodu
prostředek na mytí nádobí
měkký zubní kartáček
měkký hadřík
papírová utěrka
kousek vaty
čisticí alkohol

Postup:

Nejprve vyjměte baterie z ovladače. Pokud je plastový kryt připevněn šrouby, vyšroubujte je. Pokud ne, oddělte horní a spodní část pomocí tenkého šroubováku. Buďte opatrní a vyvíjejte malý tlak, abyste nic nerozbili.

Po odstranění obalu najdete uvnitř gumový panel s tlačítky a desku plošných spojů. Oddělte je od sebe a očistěte tlačítka i horní část plastového obalu s otvory pro tlačítka od nečistot, prachu, mastnoty nebo jakékoli lepkavé fólie, které jsou častou příčinou špatného kontaktu. Kromě obyčejné vody, jak je uvedeno ve videu, můžete použít také prostředek na nádobí. Při čištění zubním kartáčkem si však dávejte pozor na části s názvy tlačítek, abyste je neodřeli kartáčkem.

Po umytí díly dobře opláchněte a nechte uschnout. Pokud si chcete pomoci fénem, použijte nižší teplotu a sušte díly z větší vzdálenosti. Příliš horký vzduch by mohl poškodit pryž a plast.

Nezapomeňte dávat pozor na desku plošných spojů, kam by se také mohl dostat prach a mastnota. Kousek vaty, vatová tyčinka nebo hadřík navlhčený v alkoholu udělají své. Pokud nemáte po ruce alkohol a rozhodnete se sáhnout po alternativě, ujistěte se, že používáte čistý alkohol bez přidaných látek, které by mohly způsobit korozi nebo jiné poškození spojů. V každém případě buďte opatrní a spoje potírejte jen lehce, abyste je nepoškodili ani mechanicky.

Nakonec dobře vysušené díly opět sestavte a vyměňte baterie. Řídicí jednotka by měla fungovat bez problémů.

Autor: Petr Vyskočil, zdroj: mojdom, Titulní obrázek: Pixabay.com/RonPorter