Ruský car Petr I. Veliký se dlouho trápil tím, jaký trvalý a krásný odkaz po sobě musí zanechat. Ať není spojen s bojem, střelbou nebo jiným násilím. Kéž je navždy okouzlující pro lidi. Možná se mu to zdálo, možná se nad touto otázkou dlouho trápil, až ho napadlo jednoduché, ale doslova geniální řešení. Postavím si město pro sebe. Pojmenuji ho po sobě a budu doufat, že zůstane navždy sídlem velkého Ruska. A tak v roce 1703 založil město Petrohrad.
Nejenže ho usadil na břehu krásného Ladožského jezera, ale také dal na rady svých rádců, stavitelů, a udělal vše pro to, aby jeho město bylo krásné. A to je skutečně krásné dodnes. Přestože městem prošly slavné i méně slavné historické události (VOSR, druhá světová válka), nikdy neztratilo svou krásu a zvláštní kouzlo. Ať už jsou to bílé noci, které Dostojevskij tak krásně popsal ve své novele, slavné muzeum Ermitáž nebo socha samotného Petra Velikého. A to i přesto, že soudruzi vědci s tímto městem experimentovali a chtěli v Petrohradě změnit zákony přílivu a odlivu. Ani když se dlouho jmenoval Leningrad, neubralo mu to na kráse a po čase také přestal být hlavním městem a jeho žezlo převzala Moskva.
Petrohrad je skutečně krásné město a jeho zakladatel je na něj jistě stále někde nahoře hrdý, a to právem. Ta jeho myšlenka před 320 lety opravdu stála za to!
Autorský článek Sama Buka, zdroj: redakce, britannica, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/Public Domain