Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Nekontrolovatelné záškuby při usínání: Jaká je jejich příčina? Například úzkost

Tzv. Hypnagogické záškuby, jsou náhlé a spontánní záškuby svalstva končetin, trupu a hlavy, které se objevují při usínání. Zkušenost s nimi má více než polovina populace.

Pokud záškuby pociťujete pravidelně, je dobré zamyslet se nad svým životním stylem, popřípadě přizpůsobit svou večerní rutinu tak, aby bylo tělo na spánek lépe připraveno. Mohou totiž signalizovat špatný životní styl včetně psychického napětí a vyčerpání. Nemají žádnou jasnou příčinu, existuje ale řada ukazatelů, které pravděpodobnost jejich výskytu značně zvyšují.

Záškuby nelze ovlivnit vůlí

Hypnagogické záškuby je nedobrovolné škubání jednoho nebo více svalů, ke kterému dochází, když člověk usíná. Obvykle k tomu dochází, když osoba přechází ze stavu bdělosti do stavu spánku. Jedná se o mimovolný pohyb svalů, podobně jako škytavka. Informuje studie.

Jejich síla se liší

Síla hypnagogického záškubu se může lišit. Někteří lidé si nemusí být vědomi záškubů a dozví se o nich až od svého partnera, jiní pociťují silný pohyb, který je vyděsí a probudí ze začínajícího spánku.

Zažívá jí až 70% lidí

Autoři studie z roku 2016 poznamenali, že hypnagogické záškuby se objevují náhodně a postihují muže i ženy všech věkových skupin. Vědci zjistili, že 60 až 70 procent lidí zažívá tyto potíže v prvních minutách usínání.

Jaká je příčina?

Neexistuje žádná jasná příčina hypnagogického záškubu. Vyskytují se u většiny lidí bez základního vysvětlení, a to dokonce i u dětí.

Existují ale jisté spojitosti, které mohou k těmto potížím přispívat. Mezi ně patří:

  1. Stres
  2. Úzkost
  3. Přílišné cvičení před spaním
  4. Špatné spánkové návyky před spaním včetně modrého světla
  5. Poruchy spánku
  6. Spánková deprivace
  7. Stimulanty jako je kofein, nikotin nebo některé léky

Vědci se shodují, že na vině mohou být také již zmíněné stimulanty. Jejich konzumace se proto nedoporučuje ve večerních hodinách nebo bezprostředně před spánkem. Nejlepší prevencí je zdravý životní styl a především správné spánkové návyky.

Autor: Petr V., zdroj: sleepfoundation.org, Titulní obrázek: Pixabay.com / andrea91s