Po úspěšném atentátu na představitele nacistických ozbrojených sil Reinharda Heydricha se v české obci Lidice rozpoutalo peklo, které skončilo rozsudky smrti.
Špičky Třetí říše se nemohly smířit se smrtí jednoho z hlavních představitelů holocaustu. Pokud šlo o atentátníky, byli jimi Slovák a Čech. Tento čin vedl k usmrcení 1 331 osob.
Objevily se informace, že se tito dva lidé skrývali v obci Lidice. Během pohřbu Reinharda Heydricha 10. června 1942 byly Lidice doslova srovnány se zemí.
Ženy (195) byly poslány do koncentračního tábora, kde 52 z nich zemřelo. Přibližně jen 3 děti byly vhodné pro německou převýchovu a ostatní byly poslány do koncentračního tábora Chmelno, kde zemřely v plynové komoře.
Celá vesnice byla vypálena a vše lehce zpopelněno. Po válce se ženy a děti, kterým se podařilo přežít, vrátily do vesnice. Obnova vesnice trvala asi 4 roky. Dnes je zde památník 82 dětí, které při tomto masakru zahynuly. Sochařka Marie Uchytilová dokázala tváře dětí vytvořit během 20 let, ale zemřela dříve, než bylo dílo zcela dokončeno. Naštěstí vše dokončil její manžel spolu s dalšími pomocníky.
Autor: Petr Vystrčil, zdroj: mysmezeny.sk, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/Public Domain