Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Nepozorované výročí horolezců

Výstup na Mont Everest je i dnes velkým snem mnoha horolezců. Když se dnes na různých internetových stránkách podíváte na snímky z výstupu na největší horu světa, zatají se vám dech. Na okrajích výstupové trasy leží mnoho nepovšimnutých mrtvol, které nemá kdo snést dolů nebo je někde pohřbít. Je to šokující pohled. A když vidíte desítky metrů horolezců šlapajících na Mont Everest, ztratíte dech.

Nemluvě o tom, když vidíte, kolik jich stojí na vrcholu a kolik jich opodál čeká, až se postaví na Čomolungmu – Mont Everest. Vlastně už ani nevíte, jestli je to sport, nebo snobství stát na 8847 metrů vysokém vrcholu, který si mohou dovolit jen ti nejbohatší.


A dalo by se říci, že nechtěně toto šílenství odstartoval 29. května 1953 Novozélanďan Edmund P. Hillary spolu se šerifem N. B. Tensingem. Možná kdyby věděli, co to vyvolá, když mnozí najednou vidí, že na Mont Everest lze vystoupit, nešli by nahoru, nebo by svůj výkon alespoň zatajili. Kdo ví, ale v každém případě před sedmdesáti lety dokázali, že lidská odvaha má stále své rezervy.

Autor: Stanislav Bebjak, zdroj: Redakce, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/Crown Studios Ltd – Public Domain, Fotografie Edmunda Hillaryho při projevu po návratu z jižního pólu, 1958