Lékaři je v současnosti tento problém označován jako syndrom. Konkrétně pak syndrom poruchy chování. Mezi další rozšíření názvy pak patří kojenecká kolika. K těmto problémům nejčastěji dochází mezi prvním a pátým měsícem života kojence, kdy dítě nekontrolovatelně pláče. Problém je v tom, že tento pláč je obtížné utišit. Zároveň nejsou zřejmé jakékoliv příčiny, které by k němu měly vést. Vzhledem k tomu, že se vyskytuje u 10 až 35 % kojenců, nejedná se o zcela marginální problém.
Abyste mohli problémy označit za dětskou koliku, musí se projevovat nekontrolovatelné záchvaty spojené s pláčem a křikem. Vyskytovat by se přitom měly nejméně po 3 hodiny denně, aspoň 3x do měsíce, a to v období 3 týdnů. Pro maminky je taková situace vždy velmi složitá, protože dítě prakticky není možno jakkoliv utišit a zároveň nyní zřejmé, co mu chybí. Zpravidla dětskou koliku nedoprovází žádná infekce nebo horečky, které by s křikem a brekem dítěte mohly souviset. Dětská kolika kojenců je v podstatě záhadou i pro lékaře, kteří si nejsou zcela jisti spouštěčem tohoto syndromu. Je zde nicméně podezření na problémy spojené s:
U plynatosti je původ obtíží zřejmý. Jedná se o problém, který může dítěti způsobit křeče v břiše a tím vyvolat bolest. Tady je vhodné pomocí masáží bříška dítěti umožnit si odříhnout. Malé děti s tím samy o sobě mohu mít problém. Pokud jde o aerofagii, tak se jedná o odborný termín pro situaci, kdy dítě polyká vzduch během kojení. To je způsobeno neschopností dostatečně koordinovat dýchání a polykání. Někdy se také uvádí, že příčinou je intolerance laktózy. Zde pak stojí za zvážení možnost nasadit dietu a vyzkoušet vyloučit ze stravy výrobky, které laktózu obsahují. Na trhu také najdete doplňky stravy, které s tímto problémem mohu pomoci. Vždy to ale konzultujte s lékařem.