Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Odborníci varují: svět je na tyto budoucí katastrofy zcela nepřipraven, mohou být za rohem!

Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) ve své nové zprávě varuje, že svět je zcela nepřipraven na budoucí pandemie poté, co před třemi lety zasáhla svět krize způsobená koronavirem, který zabil více než šest milionů lidí po celém světě. Podle jejích představitelů “všechny země zůstávají nebezpečně nepřipravené na budoucí propuknutí dalších pandemií a katastrof”. Doporučují proto začít s přípravami již nyní, protože náš svět se stává stále nebezpečnějším.

“Pandemie kovidu by měla být pro světové společenství varovným signálem, aby se již nyní připravilo na další zdravotní krizi,” uvedl v prohlášení generální tajemník IFRC Jagan Chapagain. “Další pandemie může být za rohem. Pokud zkušenosti z COVID-19 neurychlí naše kroky směrem k připravenosti, co se stane?” Chapagain se ptá.

Od počátku pandemie na začátku roku 2020 zemřelo na COVID-19 po celém světě více než 6,8 milionu lidí. To je více mrtvých, než kolik si vyžádalo jakékoli zemětřesení, sucho nebo hurikán v historii. IFRC uvedla, že do konce letošního roku by každá země měla mít aktualizované plány připravenosti na pandemii a měla by přezkoumat příslušné právní předpisy, aby zjistila, zda je také třeba je aktualizovat. Organizace rovněž doporučuje, aby země do roku 2025 zvýšily domácí financování zdravotnictví o jedno procento HDP a globální financování zdravotnictví o nejméně 15 miliard dolarů ročně, upozorňuje Science Alert.

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: Science Alert, Titulní obrázek: Pixabay.com/Alexandra_Koch