Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Pět nejčastějších podvodů na turisty v zahraničí: Jak chránit svoje peníze

Při plánování cest je důležitá bezpečnost, proto jsme za pomocí webu The Points Guy.com sestavili seznam běžných cestovních podvodů, jak je odhalit a jak ochránit svou peněženku a osobní údaje, když jste mimo domov.

1. Taxi podvody

Ty se většinou objeví, když jedete taxíkem nebo jinou autoslužbou v neznámé destinaci, kde jsou sazby určeny vzdáleností jízdy. Vašemu řidiči může cesta do cíle trvat mnohem déle, často jede oklikou, aby se maximalizovaly náklady na jízdné.

Aplikace Google Maps usnadňuje překazit nekalé jednání, a to i v oblasti, kterou neznáte. Kdykoli je to možné, zobrazte si trasu v mapové aplikaci vašeho smartphonu, abyste se přesvědčilii, že vás řidič skutečně veze po nejpřímější trase.

Pokud máte podezření, že jste svedeni z cesty, požádejte řidiče, aby zvolil přímější trasu. Pak si vyžádejte potvrzení a také vyfoťte registrační značku nebo identifikační kartu řidiče, abyste mohli později kontaktovat místní úřady nebo vydavatele vaší kreditní karty.

2. Neznámá měna

Pokud cestujete na místo s neznámou měnou, někdo toho může využít tak, že vám vrátí nesprávné drobné nebo trvá na tom, abyste mu dali jinou bankovku, než mu podáváte. To je běžné zejména v místech, kde se hotovost používá častěji a banky a mince vypadají podobně.

Abyste se ochránili, prozkoumejte již před cestou měnu v dané destinaci, abyste ji znali, až dorazíte. Než odejdete, nespěchejte a spočítejte si vrácené peníze, abyste si byli jisti, že jste obdrželi správnou částku.

3. Podvody se vstupenkami

Podvodníci se vám často snaží prodat vstupenky na atrakce, kulturu, jízdenky na autobus, vlak atd. Budou tvrdit, že vstupenky jsou zlevněné, nebo je nabídnou jako způsob, jak nečekat frontu. Tyto vstupenky však mohou být falešné nebo jejich platnost prošlá. Jak se zlepšují technologie v průběhu let, tak se zdokonalují i tyto falešné lístky. Mohou vypadat téměř stejně jako originál.

Nejlepším způsobem, jak se tomu vyhnout, je vždy zakoupit vstupenky – ať už na koncert, turistickou atrakci, autobus, vlak nebo trajekt – v oficiální pokladně nebo z oficiálních webových stránek. Nebo ve spolupráci se recepcí v hotelu, kde bydlíte.

4. Podvody typu „atrakce uzavřena“.

Můžete narazit na podvodníka, který tvrdí, že atrakce, kterou chcete navštívit, představení, které chcete vidět, nebo dokonce vlak nebo trajekt, na který máte lístky, je zavřený, zrušený či nejede. Pak vás nasměrují jinam, kde na vás budou tlačit, abyste zaplatili lístky nové nebo si něco koupili. Vždy získejte informace z pokladny nebo oficiálních webových stránek, jaká je skutečnost.

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: https://thepointsguy.com. Náhledová fotografie: Pixabay.com/Pexels