Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Polské Maledivy. Nová atrakce v polském Krakově zdarma

V bývalém lomu Zakrzówek vznikl krásný rekreační areál s pěti bazény ohraničenými dřevěnými chodníčky a molem, bonusem je, že koupání je zcela zdarma, píše obkec.sk.

Voda, zejména v mělčích bazénech, je tyrkysově azurová, čímž si koupaliště na internetu vysloužilo přezdívku polské Maledivy a díky dramatickým skalám, které lom obklopují, se o něm píše také jako o Chorvatsku severu. Atrakce se nachází pouhé 3 km od centra Krakova.

Zakrzówek byl kdysi vápencovým lomem. Během druhé světové války zde pracoval dokonce budoucí papež Jan Pavel II. Karol Wojtyla tehdy ještě navštěvoval Jagellonskou univerzitu, ale když vypukla válka, musel vzít práci, a tak opustil školu a začal pracovat v tomto lomu, uvádí Emily’s Guide To Kakow.

Koupání tam však dlouho nebylo povoleno. I přes zákaz však hluboké jezero obklopené skalami lákalo odvážlivce, kteří se vrhali do vody ze skal. Tato nebezpečná zábava samozřejmě stála v průběhu let mnoho skokanů život.

Postupem času úřady povolily, aby se voda, která je hluboká asi 20 metrů, využívala k výcviku potápěčů. Dno jezera je prý zaplněno různými předměty – jsou zde potopená auta, několik lodí, dokonce i letadlo s kostrami (ne skutečnými) a údajně jsou zde i dělnické převlékací kabiny. To všechno jsou rekvizity, které měli používat potápěči.

Když město představilo projekt koupaliště Zakrzówek, setkal se i mezi místními obyvateli s kritikou. Bylo mu vytýkáno, že je vybudování koupaliště příliš drahé, ale také že “ničí” divokou přírodní krásu a vytváří komerční prostor.

Jejich odpůrci však nápad přeměnit lom na bezpečnou rekreační oblast chválili, protože se nejednalo o žádný vzácný národní park ani chráněné území.

V Zakrzówku je 5 bazénů, které jsou pod dohledem plavčíků od 10:00 do 18:00 každý den kromě pondělí – v tento den jsou bazény po rušných víkendech uzavřeny kvůli úklidu.

Bazény mají různou hloubku. Jeden je zcela mělký (40 cm), vhodný pro nejmenší děti, další dva mají hloubku 80 a 120 cm a dva jsou hluboké 3,5 metru. Koupání mimo bazény v lomu zůstává na vlastní nebezpečí.

Součástí vybavení atrakce jsou také převlékací kabinky nebo dětské prolézačky.

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: Obkec.sk, pravda.sk, Emily´s Guide, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/Rj1979 – Public Domain