Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

“Potřebujeme více lidí.” To je poselství dvou nejbohatších miliardářů světa, zakladatele Amazonu Jeffa Bezose a generálního ředitele Tesly Elona Muska

Jeff Bezos a Elon Musk tvrdí, že lidská populace není ani zdaleka dostatečně velká: “Kdybychom měli bilion lidí, měli bychom v každém okamžiku tisíc Mozartů.”

Přestože si oba konkurují v oblasti vesmírného podnikání – Bezos vlastní společnost Blue Origin, zatímco Musk SpaceX – v některých aspektech budoucnosti lidstva se shodují.

Na otázku, zda doufá v budoucnost lidstva ve vesmíru za stovky nebo tisíce let, Jeff Bezos odpověděl:

“Rád bych viděl, víte, bilion lidí žijících ve sluneční soustavě. Kdybychom měli bilion lidí, měli bychom v každém okamžiku tisíc Mozartů a tisíc Einsteinů… Naše sluneční soustava by byla plná života, inteligence a energie.”

“Když jsem založil Amazon, nemusel jsem vyvíjet platební systém. Ten už existoval. Říkalo se mu kreditní karta,” řekl. “Nemusel jsem vyvíjet dopravní systém pro doručování zásilek. Ten už existoval. Říkalo se tomu pošta a Royal Mail a Deutsche Post. A tak veškerá tato infrastruktura již existovala. A já jsem se mohl postavit na její ramena.”

Řekl, že chce využít své “výhry z Amazonu” k vybudování těžké infrastruktury, kterou budou využívat vesmírní podnikatelé budoucích generací.

Představuje si, že lidé budou žít v obřích vesmírných stanicích, které budou mít “mnoho výhod oproti ‘planetárním povrchům'”, včetně možnosti roztočit je a vytvořit tak normální gravitaci. Podle něj by většina lidí chtěla žít v blízkosti Země a jezdit tam na dovolenou “stejným způsobem, jakým můžete jezdit do Yellowstonského národního parku”. Životní prostředí na Zemi by se podle něj dalo zachovat přesunem těžké výroby do vesmíru a využitím zdrojů na Měsíci a v pásu asteroidů.

Pokud jde o Elona Muska, ten již dlouho zdůrazňuje, že je třeba, aby se lidstvo stalo multiplanetárním druhem, a plánuje, že rakety Starship společnosti SpaceX budou přepravovat lidi mezi Zemí a Marsem, kde bude lidstvo trvale přítomno.

“Nechceme být jedním z druhů na jedné planetě, chceme být druhem s více planetami,” řekl v roce 2021 poté, co SpaceX vyslala na oběžnou dráhu astronauty na opakovaně použité raketě.

Varoval také před “populační krizí z nedostatku” zde na Zemi. V létě 2022 prohlásil, že klesající porodnost v mnoha zemích představuje “největší nebezpečí, kterému civilizace čelí”.

Před několika lety varoval: “Největším problémem, kterému bude svět do 20 let čelit, je populační kolaps”. Nedávno podobná varování zazněla na politickém festivalu v Itálii, který pořádala premiérka Giorgia Meloniová.

Autor: Petr Vyskočil, zdroj: Biosferaklub.info, Titulní obrázek: Pixabay.com/Tumisu