Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Proč mají hráči mistrovství světa na hřišti podivné masky?

Několik hráčů, včetně Son Heung-mina, Joška Gvardiola a Ellyese Skhiriho, bylo během zápasů v Kataru spatřeno s neobvyklými obličejovými kryty.

Srovnávají se s Hannibalem Lecterem a Fantomem opery, ale podivné obličejové masky, které se objevují na hřištích mistrovství světav Kataru, nejsou módní prohlášení, ale hi-tech ochranné prostředky.

Masky jsou vyrobeny z materiálů, jako je polykarbonát, a chrání sportovce, kteří utrpěli zranění obličeje, což zajišťuje, že mohou hrát bez rizika dalšího poškození. Některé jsou vytištěny na 3D tiskárně, aby přesně odpovídaly skenu kontur obličeje každého sportovce.

Zlatý chlapec chorvatského fotbalu Joško Gvardiol (20) měl na obličeji výraznou černou masku během střetnutí skupiny F proti Maroku a znovu v neděli proti Kanadě.

Střední obránce RB Lipsko opustil hřiště po kolizi se spoluhráčem Willi Orbanem v zápase na začátku tohoto měsíce, přičemž skeny později ukázaly, že si zlomil nos a utrpěl lehká zranění obličeje a očí. Gvardiol se rozhodl nosit masku, aby se ochránil před dalším poškozením.

Podobná kolize na hřišti způsobila jihokorejskému Son Heung-minovi (30)zlomeninu očního důlku během vítězství v Lize mistrů 1. listopadu. Hvězda Tottenhamu Hotspur se srazila s ramenem obránce Marseille Chancela Mprobby, což vedlo k jeho okamžitému odchodu ze hřiště.

Son nyní nosí černou masku z uhlíkových vláken, kterou popsal jako “pohodlnější, než jsem si myslel. Je vyroben z dobrého materiálu. Je lehký, tvrdý při nošení na obličeji a je to dobrý materiál, který může chránit před nárazem. Překvapilo mě, že je podstatně lehčí, než jsem si myslel.”

Íránský brankář Alireza Beiranvand (30) se také maskoval poté, co utrpěl zranění obličeje proti Anglii.

Beiranvand se při porážce 6:2 dramaticky střetl se spoluhráčem Majidem Hosseinim.

Tuniský Ellyes Skhiri (27) měl masku, když čelil Dánsku a Austrálii ve střetnutí skupiny D. Záložník FC Köln léčí zlomenou lícní kost poté, co utrpěl zranění na konci října.

zdroj: The Guardian, Titulní obrázek: Wikimedia commons/Светлана Бекетова