Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Proč nás Poláci tak obdivují? Kvůli Švejkovi to není

Velkou část polské společnosti fascinuje, jak je Česko sekularizované. Náboženství ani duchovní představitelé tu nehrají téměř žádnou roli. A kdo chce, ať si věří a kdo ne, ať si dělá, co chce. Zkrátka my Češi jsme k takové otázce lhostejní. „Z českého pohledu se Polsko zdá být zahlceno katolickými ajatolláhy. Spojení zájmů církve s politikou a vládnoucí stranou, které se projevilo například zpřísněním protipotratového zákona, proti vůli většiny polských žen, je snad nejhorší vizitkou naší země, kterou si lze jen představit“ říká sociolog a bohemista Aleksander Kaczorowski v rozhovoru pro polský deník Onet.

Podle Kacsorowskiho je pro Poláka zajímavá česká „vysoká“ kultura. Literatura, kinematografie, výtvarné umění a hudba, ale také populární kultura ve všech jejích projevech. Není to tedy jen Vondráčková, Gott a Švejk podle zavedeného klišé.

Další bohemista Andrzej Czcibor-Piotrowski to pro kulturní web Listy potvrzuje. „Nejsme pro Polsko jen národem Švejka, ale budíme úctu díky autorům jako je Hrabal, Havel nebo Kundera.“

Češi jsou městskou společností s bohatou buržoazní kulturou, ale zároveň mají silnou tradici masových politických a odborových hnutí zaměřených na hájení zájmů pracujícího lidu. Bohemista Kacsorowski má osobní zkušenost. „V Čechách jsem strávil pár večerů s kamarády, kteří dokážou zpívat lidovky až do rána a není v tom žádný pocit trapnosti, je to naprosto přirozené a prostě krásné. Ostatně právě z těchto kořenů podle mě vyrůstá tvorba Jaromíra Nohavici, který není náhodou tak populární v Polsku, ale především v Čechách, kde zaplnil ty největší sály.“ K tomu dodává: „Nedávno to hodně pokazil, protože nejprve přijal medaili od Putina a pak hloupě vysvětloval, proč nepovažuje za vhodné ji vrátit. Podle mě je to prostě typický Čech, který nesnáší, když mu dole někdo říká, co má dělat a s politikou prostě nechce mít nic společného. A chápe to po svém: velikáni tohoto světa způsobují války a obyčejný člověk by se od toho měl držet dál.

Pro autorku článku je překvapivé, že se Polákům líbí náš jazyk. Původně měla za to, že čeština je jazykem neznělým a komplikovaným a naopak polština je jaksi „roztomile šišlavá“.

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: Onet, Titulní obrázek: Pixabay.com/MurderousPass