Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Rádi byste dosáhli biblického věku 100 let, ale bojíte se stárnutí? Toto Vám může pomoci

Podle britského průzkumu zveřejněného na BBC.com vám středomořská strava může pomoci žít déle. Obsahuje hodně zeleniny, olivového oleje, ovoce a ryb. Vědci z Office for National Statistics (ONS, Národní statistický úřad) již před dekádou tvrdili, že máme větší šanci dosáhnout na biblickou věkovou hranici sta let, než jsme měli před mnoha lety. 

„Počet lidí, kteří v Anglii a Walesu dosáhli stého výročí, vzrostl z 2 280 v roce 1980 na 11 610 v roce 2010. Zaznamenali jsme také nárůst počtu lidí, kteří se dožili 110 let. Většina lidí také žije déle, přežívají o šest let nad předpokládanou délku života,“ dokladuje ONS.

Řídí vše geny?

Jiní odborníci naopak tvrdí, že století lidé nejsou zdravější a mají stejně špatné návyky jako lidé, kteří nedosahují tohoto věku. Říká se, že jsou to geny, které jim pomáhají dožít se požehnaného věku.

Rozvinutá medicína a evoluce pomáhají

V každém případě historie ukazuje, že pokrok v medicíně a lidská evoluce nám dovolily žít takto dlouho: pravěký lovec umíral ve věku 20 až 30 let. Ve středověku se pouze asi jedna třetina všech dětí dožila věku 30 let a více. V současnosti žije v rozvinutém světě více lidí starších 45 let než těch mladších.

Dlouhý život versus jeho kvalita

Nasnadě je také psychologický problém pojící se ke stárnutí. Mnoho lidí prostě nemůže uvěřit, že by mohli dosáhnout takového biblického věku, a bojí se stárnutí. Pokud se kvalita života sníží, není žádoucí žít déle. Nikdo z nás opravdu neví, v jaké kondici bude, až dosáhne 80 nebo 90 let. Zda bude aktivní, nebo po zbytek života připoután k posteli. Právě z toho mají obavy.

Stáří jde téměř vždy ruku v ruce se zhoršujícím se zdravotním stavem. Budete pomalejší a začnete na věci zapomínat. Bojíte se Alzheimerovy choroby a některým lidem chybí každodenní docházení do práce.

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: BBC, Titulní obrázek: Freepik