Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Slavný kapitán Cook objevoval nové země. Na konci svého života však skončil v rukou domorodců

James Cook byl britský kapitán, mořeplavec a objevitel, který se proslavil svými třemi plavbami do Tichého oceánu v letech 1768 až 1779. Během svých plaveb navštívil a zmapoval oblasti od Antarktidy po Beringovu úžinu a od pobřeží Severní Ameriky po Austrálii a Nový Zéland.

James Cook se narodil 27. října 1728 ve vesnici Marton v severním Yorkshiru v Anglii.

V dospívání se začal zajímat o moře a lodě a začal pracovat v obchodě v přístavním městě Whitby. V roce 1746 se stal učněm u známého rejdaře Johna Walkera, který na svých plachetnicích převážel uhlí.

V roce 1755 Cook vstoupil do královského námořnictva a zúčastnil se sedmileté války proti Francouzům. V roce 1759 se podílel na mapování vstupu do řeky Svatého Vavřince během obléhání Quebecu, čímž si získal pozornost Admirality a Královské společnosti.

Cook jako první Evropan přeplul dva ostrovy Nového Zélandu a nazval je Severní a Jižní ostrov. V Austrálii přistál v místě, které nazval Botany Bay, a pokračoval podél pobřeží k mysu York. Během této plavby se Cook setkal s mnoha domorodými kmeny, například s Maory, Aboriginci a Tahiťany.

Cook se s nimi snažil navázat přátelské vztahy, ale občas docházelo k násilným střetům, zejména když se pokusil vzít některé domorodce na palubu své lodi. Cook také na své lodi zavedl přísná hygienická a dietní opatření, aby zabránil kurdějím, nemoci způsobené nedostatkem vitaminu C. Díky tomu měl Cook ve srovnání s jinými námořními výpravami nízkou úmrtnost posádky.

Cookova druhá plavba do Tichého oceánu trvala od roku 1772 do roku 1775. Během ní se Cook snažil najít jižní pevninu, o jejíž existenci se domníval na základě starých map a zpráv.

Cook dosáhl nejjižnější zeměpisné šířky, jaké kdy člověk dosáhl, a překonal tak rekord svého předchůdce, kapitána Jamese Wallise. Cook se dostal až k Antarktidě, ale neviděl ji, protože byla ukryta za ledovými bariérami. Cook tak dokázal, že jižní pevnina, pokud existuje, musí být velmi malá a vzdálená.

Cookova třetí cesta do Tichomoří trvala v letech 1776 až 1779.

zdroj: Wikimedia Commons / Public Domain

Cook opět použil loď Resolution, kterou doprovázela loď Discovery pod velením kapitána Charlese Clerka. Cook se plavil napříč jižním Pacifikem a navštívil několik ostrovů, například Tahiti, Tongu, Havaj a Novou Kaledonii. Na Havaji se Cook setkal s velkou úctou a pohostinností domorodých Havajanů, kteří ho možná považovali za božstvo.

Cook pokřtil Havajské ostrovy Sandwichovými ostrovy na počest svého patrona lorda Sandwiche. Cook poté pokračoval na sever a dorazil k pobřeží Aljašky, kde se pokusil proniknout Beringovou úžinou.

Cook se dostal až k Severnímu mysu, kde narazil na ledovou stěnu, která mu zabránila v dalším postupu. Cook se musel vrátit na Havaj, kde chtěl doplnit zásoby a opravit své lodě. Na Havaji se však Cook dostal do konfliktu s domorodci, kteří ukradli jednu z jeho lodí.

Smrt v bitvě

Cook se pokusil loď získat zpět tím, že se pokusil unést havajského krále Kalaniopua. Tento plán však selhal a Cook byl 14. února 1779 v bitvě s Havajci zabit. Jeho tělo bylo poté rozčtvrceno a některé části byly vráceny jeho posádce, která ho pohřbila na moři.

Cookova smrt znamenala tragický konec jeho slavné kariéry, která přinesla mnoho objevů a poznatků o světě. Cook byl považován za jednoho z největších objevitelů a mořeplavců v historii a jeho jméno je dodnes spojováno s dobrodružstvím a objevy.

Autor: Petr V., zdroj: discoverwalks.com, Titulní obrázek: Wikimedia Commons / Public Domain, Cookova smrt