Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Stavba kolonií na Měsíci je ohrožena. Zemětřesení trvající několik hodin

Studie amerických planetárních vědců, publikovaná v časopise The Planetary Science Journal, zmapovala jejich výskyt a přinesla špatnou zprávu pro plánovaný návrat lidí na Měsíc.

Povrch Měsíce si lze zjednodušeně představit jako nesourodou hromadu jemného prachu pokrytého kamennou sutí, která sahá do hloubky více než 15 kilometrů.

Je to proto, že až na několik – jak uvidíme, velmi nepříjemných – výjimek je Měsíc geologicky mrtvý. Jeho kůra zůstala z velké části ve stejném stavu, v jakém ji zanechalo velké pozdní bombardování asteroidem před 4,1 miliardami let.

Pro srovnání, kůra geologicky aktivní Země byla od těch dob zcela přetvořena a z velkého kosmického bombardování nezůstal jediný kráter.

“Povrch Měsíce si můžete představit jako nahromadění suchého, rozemletého štěrku a prachu,” říká spoluautor studie Nicholas Schmerr z Marylandské univerzity. “Na povrch dopadla řada asteroidů a komet, které vyvrhly špičaté úlomky hornin. Tento důmyslný materiál může mít velikost mikronů až balvanů a jeho zpevnění je jen velmi slabé.”

Nekonsolidované skalní sutě představují zdánlivě ideální prostředí pro zemětřesení a sesuvy půdy.

Na druhou stranu se zdálo, že měsíční kůra je statická.

Zde přichází ke slovu zajímavé zjištění z poslední doby – Měsíc se zmenšuje. V důsledku ochlazování jeho jádra se jen za poslední milion let zmenšil o téměř 50 metrů.

Stejně jako se smršťuje vysychající jablko a jeho slupka na povrchu se zmenšuje, deformuje se i zmenšující se měsíční kůra. Jenže křehké měsíční horniny se nezmenšují, ale lámou a již existující úlomky se posouvají a přesouvají jeden na druhý.

Region se stal ohniskem mezinárodních vesmírných závodů poté, co zde v srpnu úspěšně přistál historický indický přistávací modul Chandrayaan-3.

Jedním z hlavních cílů indické mise je lokalizovat zdroj vody. Vědci se domnívají, že led by mohl být nalezen v obrovských kráterech v oblasti jižního pólu, které jsou trvale ve stínu. NASA také vybrala oblast v oblasti známou jako de Gerlache Rim II jako kandidátské místo pro přistání mise Artemis 3, která je nyní naplánována nejdříve na konec roku 2026.

S využitím dat z družice NASA Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), která byla vypuštěna v roce 2009 za účelem mapování povrchu Měsíce, byli autoři studie schopni ukázat, že oblast poblíž navrhovaného místa přistání byla zasažena jednou z nejsilnějších seismických událostí zaznamenaných seismometry, které po sobě zanechali předchozí astronauti Apolla před více než půl stoletím.

“Naše modelování naznačuje, že mělké měsíční otřesy schopné způsobit silné otřesy půdy v oblasti jižního pólu jsou možné v důsledku skluzů na existujících zlomech nebo formování nových zlomů,” řekl Thomas R. Watters, emeritní vědecký pracovník Centra pro studium Země a planetárních studií Národního muzea letectví a kosmonautiky a hlavní autor studie. uvedl ve svém prohlášení.

Ochlazování Měsíce způsobuje, že se na křehkém povrchu Měsíce objevují zlomové čáry neboli “tahové zlomy”, které následně způsobují otřesy Měsíce.

Tahové zlomy nastávají, když se část starší kůry vytlačí přes vrchol svého mladšího souseda, což způsobí, že se na měsíční krajině vytvoří “sráz” nebo malý stupeň podobný útesu.

“Naše analýza poskytuje první důkaz, že tyto zlomy jsou stále aktivní a pravděpodobně produkují měsíční otřesy i dnes, kdy Měsíc pokračuje v postupném ochlazování a zmenšování,” napsal Watters ve studii z roku 2019 publikované v časopise Nature Geoscience.

Autor: Stanislav M., zdroj: Euronews, Nature Geoscience, Titulní obrázek: Pixabay.com/WikiImages