Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

To, co vyvinuli biomedicínští vědci, vám zvedne obočí: Budeme mít v těle roboty?

Tým biomedicínských vědců z Univerzity Nového Jižního Walesu (UNSW) v australském Sydney vyvinul malé, flexibilní roboty, kteří mohou pomocí 3D tisku vytvářet biomateriály přímo v lidském těle.

Trojrozměrný bioprint vytváří v lidském těle struktury, které jsou podobné přírodním tkáním. Využívá “biotisk” s živými buňkami k opravě poškozených orgánů, tkání nebo prasklých cév.

Použití živých buněk umožňuje, aby nové struktury přirozeně splynuly s lidským tělem a dále rostly. V současné době lékaři při chirurgických zákrocích vkládají do těla předem vyrobené biomateriály; hrozí však různé komplikace, jako je ztráta krve nebo infekce.

Vedoucí biomedicínského týmu UNSW Thanh Nho Do uvedl, že nové zařízení nazvané F3DB tyto komplikace a rizika omezí a biomateriály bude tlačit přímo do těla. “Žádná komerčně dostupná technologie v současné době nedokáže provádět přímý 3D tisk v lidském těle,” řekl.

Malý robot F3DB se skládá z tříosé tiskárny na špičce robotické paže. Její hlaveň dokáže vytvářet předem naprogramované tvary. Pro složitější tisk ji lze ovládat ručně.

Nejmenší prototyp F3DB má průměr asi 11 až 13 milimetrů, což je srovnatelné s endoskopem, ale v budoucnu by mohl být ještě menší.

“Drobní roboti (umí) velmi dobře pracovat v lidském těle. Mohou nabídnout vysokou flexibilitu a přizpůsobivost. To znamená, že se mohou vejít do jakékoli části lidského těla,” uvedl vedoucí vývojového týmu.

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: Reuters, Titulní obrázek: Pixabay.com/bamenny