Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Umělá inteligence zřejmě detekovala mimozemský signál z vesmíru

Vědci reagují na nářky nad tím, že se nám nedaří najít důkazy o životě mimo Sluneční soustavu, poukazem na to, jak omezené bylo naše dosavadní pátrání. I kdyby však naše přístroje nějaký signál zachytily, je možné, že jsme ho přehlédli, když jsme použili desítky let staré algoritmy pro pročesávání dat, jak píše server IFL Science.

Tato myšlenka se stala pravděpodobnější díky aplikaci metody výběru založené na strojovém učení na data z velkého radioteleskopu. Systém identifikoval v šumu stokrát více vzorů zasluhujících zkoumání, než kolik jich bylo zaznamenáno dříve.

Ačkoli žádný z nich zatím nevedl k silným indiciím o mimozemském životě, ale článek v časopise Nature Astronomy uvádí, že osm z nich je dostatečně zajímavých na to, aby podnítily následná pozorování. To vše z nepatrného kousku záznamů radioteleskopů lidstva.

Analyzovaná data pocházejí ze 480 hodin pozorování 820 hvězd provedených radioteleskopem Robert C. Byrd Green Bank, který si objednala společnost SETI Breakthrough, aby pátrala po rádiových vlnách, jež by mohly naznačovat přítomnost mimozemských civilizací.

Nikdo nepředpokládá, že by se jednalo o záměrný signál namířený přímo na Zemi, jako tomu bylo ve filmu Kontakt. Místo toho astronomové doufají v bludné úniky. Jeho identifikace je však náročná, protože je třeba jej odlišit nejen od přirozených rádiových emisí, ale i od šumu pozemských a družicových zdrojů. Zdánlivý signál známý jako BCL1, o němž se původně předpokládalo, že přichází ze směru Proximy Centauri, ukazuje, jak těžké může být tyto signály rozlišit.

Systém Breakthrough Listen původně identifikoval 2,9 milionu „zajímavých signálů“, které zúžil na 20 515 hodných lidské pozornosti. Pro srovnání, ve stejných datech bylo pomocí předchozích metod nalezeno přibližně 200 signálů.

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: IFL Science, Nature Astronomy, Titulní obrázek: Pixabay.com/Kanenori