Neplodnost je stále častějším problémem a pro mnoho párů představuje umělé oplodnění (IVF) jedinou cestu k založení rodiny. Do České republiky za asistovanou reprodukcí přijíždí stále více párů ze zahraničí. Čím to je, že je umělé oplodnění na českých klinikách tak vyhledávané? A v jakých případech naopak české páry vyhledávají pomoc v zahraničí?
Hlavním důvodem, proč tolik lidí ze zahraničí vyhledává umělé oplodnění právě v České republice, je kombinace špičkové lékařské péče, dostupných cen a vysoké úspěšnosti léčby.
Cena IVF v Česku se odvíjí od toho, jestli si žena platí zdravotní pojištění, nebo nikoliv.
Více o cenách na https://www.inmagazin.cz/clanek/cena-za-ivf–kolik-stoji-cesta-za-vytouzenym-potomkem-
Úspěšnost IVF závisí na mnoha faktorech, včetně věku ženy, kvalitě embryí a celkovém zdravotním stavu páru.
Například v Prague Fertility Centre – předním evropském centru asistované reprodukce – dokáží během 4 cyklů pomoci až 90 % párů.
Podívejte se na graf, který znázorňuje procentuální úspěšnost otěhotnění po jednom cyklu u žen v různých věkových kategoriích.
V České republice funguje přibližně 40 center reprodukční medicíny, která se specializují na léčbu neplodnosti. Většina z nich jsou soukromá, to znamená, že nabízejí široké spektrum moderních metod asistované reprodukce a individuální přístup k pacientům.
Díky poměrně velkému počtu klinik je umělého oplodnění v ČR snadno dostupné a čekací doby jsou obvykle krátké. Zatímco v některých zemích může pár čekat na zahájení léčby i několik měsíců, na českých klinikách je možné zahájit cyklus během několika týdnů od první konzultace.
V České republice je asistovaná reprodukce legislativně upravená. IVF mohou podstoupit ženy ve věku od 18 do 49 let, ale zdravotní pojišťovny hradí léčbu ženám pouze ve věku 22 až 39 let. Podle současné legislativy mohou léčbu podstoupit pouze heterosexuální páry; asistovaná reprodukce pro svobodné ženy či lesbické páry není v České republice povolená. To je taky jedním z hlavních důvodů, proč některé ženy hledají léčbu v zahraničí.
Jak vypadá umělé oplodnění v zahraničí? V jakých zemích si páry výrazně připlatí a kde mohou asistovanou reprodukci podstoupit bez čekání?
Náklady na umělé oplodnění se výrazně liší podle země. Nejdražší je IVF v USA a Velké Británii, kde cena jednoho cyklu může dosáhnout až 300 000 Kč. V Německu a Rakousku se ceny pohybují kolem 100 000 Kč, což je dvojnásobek oproti ČR.
Například Španělsko má jednu z největších sítí reprodukčních klinik v Evropě, což zajišťuje rychlou dostupnost. Na Slovensku a v Rakousku je méně IVF center než v ČR, takže tam jsou čekací doby o něco delší. Naopak Ukrajina a Řecko jsou oblíbené destinace pro IVF turistiku právě díky krátkým čekacím lhůtám a rychlému zahájení léčby.
Legislativa se v jednotlivých zemích výrazně liší. V Německu a Rakousku je přístup k IVF přísně regulovaný – například anonymní dárcovství spermií a vajíček je zakázané. Naopak Španělsko má velmi liberální podmínky a umožňuje léčbu i pro svobodné ženy a lesbické páry.
Česká republika má v oblasti asistované reprodukce rozhodně co nabídnout. Díky kombinaci kvalitní lékařské péče, dostupných cen a krátkých čekacích lhůt se stala vyhledávanou destinací nejen pro domácí páry, ale i pro ty ze zahraničí. Nicméně i tady existují určitá omezení, například v oblasti legislativy, kvůli kterým naopak české ženy vyhledávají řešení v zahraničí.
Ať už se rozhodnete podstoupit umělé oplodnění v Česku nebo kterékoliv jiné zemi, pečlivě si vyberte kliniku.
Zdrojo foto: Тарас Нагирняк / stock.adobe.com