Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

V jeskyni, která byla uzavřena 5 milionů let, v ní vědec objevil 33 zvířat

Vědci dosud identifikovali 48 druhů žijících uvnitř prehistorické jeskyně, včetně pavouků, štírů, stonožek a mnoha dalších. Je neuvěřitelné, že 33 z těchto nalezených živočichů se vyskytuje pouze v této konkrétní jeskyni a nikde jinde na světě.

Téměř všichni živočichové žijící v jeskyni, kteří žijí v naprosté tmě, nemají vůbec žádný zrak a žádné barevné pigmenty. Bez schopnosti vidět si organismus vyvinul extrémně dlouhá tykadla, končetiny a další tělesné prvky, díky kterým se může snadno pohybovat uvnitř jeskyně. Žádný tvor ve skutečnosti nepotřebuje zrak, když žije v neustálé tmě.

Na lokalitě se také nachází unikátní ekosystém, který využívá jedovaté plyny v jeskyni. Aby se mohly živit mnoha druhy bakterií, musí využívat proces zvaný chemosyntéza.

Červi, krevety a další drobní živočichové využívají bakterie jako potravu, zatímco štíři, pavouci a další bezobratlí se živí menšími živočichy. Vzniká tak dokonalý koloběh života, který umožňuje, aby vše v jeskyni žilo dál a bylo zcela soběstačné.

Na Zemi je jeskyně jediným ekosystémem svého druhu. V hlubinách oceánu však existují podobné oblasti, které přežívají v blízkosti hydrotermálních průduchů a vytvářejí téměř stejný druh života.

Po 30 letech, kdy byla jeskyně zpřístupněna vědcům, má potenciál poskytnout mnoho nových informací o evolučním procesu, ale stále je co zkoumat v této oblasti světa. Mnoho odborníků stále neví, jak se zvířata stala součástí jeskyně, a to i přes některá pravděpodobná vysvětlení.

Autor: Petr Vykočil, zdroj: netky.sk, Titulní obrázek: Pixabay.com/KELLEPICS