Dnes jsou jejich v temnotě svítící oči dobře známý fakt. Pravděpodobně jste viděli i nějaká videa na sociálních sítích. Třpytící se pavouk vypadá, jako by byl pokryt mnoha malými lesklými barevnými diamanty. Při bližším pohledu zase připomíná miliony dětských očí, dívajících se do objektivu kamery. Jediný strašidelný a jakoby mimozemský pohled této samičky by stačil na to, aby se před ní lidé rozprchli do všech stran.
Podle listu Newsweek byly zkameněliny pavouků objeveny na staveništi a jedná se o vůbec první o první případ, kdy byly nalezeny v břidlici. Většina těchto tvorů je totiž nalezena v jantaru, který dokáže lépe uchovat jejich měkká těla. Až doposud ale vědci až nevěděli, že oči pavouků světélkují.
Paleontolog prof. Paul Selden a jeho kolegové z Kansaské univerzity studovali fosilie, datované do doby před 110 až 113 miliony let. Když je umístili pod světlo, jejich oči ve tvaru půlměsíce začaly zářit.
„Protože tito pavouci byli uchováni v podivných skvrnách na tmavé skále, na první pohled byly patrné jejich velké oči, jasně vyznačené půlměsícovými obrysy,“ uvedl Selden. „Uvědomil jsem si, že to musí být tapetum – reflexní struktura na vnitřní straně oka, kdy světlo vniká dovnitř a je vráceno zpět do buněk sítnice. To je rozdíl od běžného oka, kdy světlo prochází skrz a nemá reflexní charakter.“
Přestože jsou nálezy fosilií pavouků poměrně vzácné, vědci vědí, že tito tvorové existovali již ve starověku. Díky nedávným fosilním nálezům víme, že po miliony let oči pavouků odrážely světlo, když v temnotě lovili svoji prehistorickou kořist.
Autor: Stanislav Makovický, zdroj: Newsweek, Titulní obrázek: Pixabay.com/12019