Vědci objevili uprostřed naší galaxie něco překvapivého. Kolem černé díry Sagittarius A*, která leží v srdci Mléčné dráhy, obíhá extrémní rychlostí bublina horkého plynu, informuje ScienceAlert. Vědce to sice překvapilo, ale zároveň jim to pomohlo odpovědět na řadu otázek týkajících se prostoru kolem vesmírného obra v podobě supermasivní černé díry.
Dotyčná horká bublina obíhá kolem černé díry Sagittarius A* po dráze přibližně podobné dráze Merkuru kolem Slunce. Zásadní rozdíl však spočívá v tom, že zatímco Merkuru trvá oběh kolem Slunce až 88 dní, tato horká bublina to zvládne za pouhých 70 minut. Musí tedy dosahovat rychlosti přibližně 30 % rychlosti světla, vysvětluje ESO.
Vědce překvapilo, že erupci v této oblasti pozorovali i v rádiovém spektru pomocí observatoře ALMA, přestože podobné jevy byly dříve pozorovány pouze v rentgenovém a infračerveném spektru. K erupci mělo zcela náhodou dojít v dubnu 2014, právě když astronomové pozorovali černou díru pomocí observatoře.
“Nalezli jsme silné důkazy o magnetickém původu těchto vzplanutí a naše pozorování nám také dávají představu o geometrii procesu. Nová data jsou nesmírně užitečná při vytváření teoretického výkladu těchto jevů,” vysvětluje astrofyzička Monika Mościbrodzka.
“Možná, že jednoho dne budeme moci s jistotou říci, že víme, co se děje ve Střelci A*,” uzavírá astrofyzik Maciek Wielgus z německého Institutu Maxe Plancka pro radioastronomii. Naznačuje, že ačkoli lidstvo tuto černou díru vyfotografovalo a její okolí pozoruje již desítky let, stále nemáme představu, jak přesně funguje a co má na svědomí.
zdroj: Science Alert, Titulní obrázek: Pixabay.com/eli007