Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Vědci se škrábou na čele. Šokovala je záhadná plynová bublina vedle nejznámější černé díry

Vědci objevili uprostřed naší galaxie něco překvapivého. Kolem černé díry Sagittarius A*, která leží v srdci Mléčné dráhy, obíhá extrémní rychlostí bublina horkého plynu, informuje ScienceAlert. Vědce to sice překvapilo, ale zároveň jim to pomohlo odpovědět na řadu otázek týkajících se prostoru kolem vesmírného obra v podobě supermasivní černé díry.

Dotyčná horká bublina obíhá kolem černé díry Sagittarius A* po dráze přibližně podobné dráze Merkuru kolem Slunce. Zásadní rozdíl však spočívá v tom, že zatímco Merkuru trvá oběh kolem Slunce až 88 dní, tato horká bublina to zvládne za pouhých 70 minut. Musí tedy dosahovat rychlosti přibližně 30 % rychlosti světla, vysvětluje ESO.

Vědce překvapilo, že erupci v této oblasti pozorovali i v rádiovém spektru pomocí observatoře ALMA, přestože podobné jevy byly dříve pozorovány pouze v rentgenovém a infračerveném spektru. K erupci mělo zcela náhodou dojít v dubnu 2014, právě když astronomové pozorovali černou díru pomocí observatoře.

“Nalezli jsme silné důkazy o magnetickém původu těchto vzplanutí a naše pozorování nám také dávají představu o geometrii procesu. Nová data jsou nesmírně užitečná při vytváření teoretického výkladu těchto jevů,” vysvětluje astrofyzička Monika Mościbrodzka.

“Možná, že jednoho dne budeme moci s jistotou říci, že víme, co se děje ve Střelci A*,” uzavírá astrofyzik Maciek Wielgus z německého Institutu Maxe Plancka pro radioastronomii. Naznačuje, že ačkoli lidstvo tuto černou díru vyfotografovalo a její okolí pozoruje již desítky let, stále nemáme představu, jak přesně funguje a co má na svědomí.

zdroj: Science Alert, Titulní obrázek: Pixabay.com/eli007