Izolace budov snižuje spotřebu energie, chrání a prodlužuje životnost stavby a také přispívá ke zlepšení vnitřního klimatu. Je třeba si také uvědomit, že hlavním efektem izolace je snížení nákladů na vytápění a chlazení. Ve srovnání s nezateplenou fasádou se nám zateplení vrátí v podobě nižších účtů za energie.
Správně navržená a provedená izolace může být také estetickým přínosem, který budově přidává na hodnotě. Pro architekty však může při renovaci představovat značnou výzvu.
Břečťan (Hedera) je zajímavá rostlina, která může posloužit jako forma přirozené izolace budovy. Když roste po stěnách, břečťan může pomoci zlepšit tepelnou izolaci budovy, protože vytváří další vrstvu, která brání přímému slunečnímu záření v létě a pomáhá zachovat teplo v zimě. Navíc má schopnost zadržovat vlhkost, což může snižovat energetické náklady.
Břečťan také přispívá ke zlepšení mikroklimatu a může snižovat hluk. Nicméně při použití břečťanu na stěnách je důležité dávat pozor na stav omítky a struktury, protože jeho kořeny mohou poškodit starší nebo špatně udržované fasády.
Studie RHS a University of Reading zjistila, že břečťan je nejúčinnějším rostlinným krytem pro ochlazování budov a snižování vlhkosti.
Práce, která byla nedávno publikována v časopise Building and Environment, zjišťuje vliv zelených fasád a vegetačního krytu na teplotu a relativní vlhkost v budovách.
Vzhledem k tomu, že se stále více lidí obrací k vertikálnímu zahradničení prostřednictvím zelených stěn, přišel tento výzkum pro zahradníky v ideální čas.
Objevily se obavy, že zelené stěny mohou zvyšovat relativní vlhkost a způsobovat problémy s vlhkostí na stěnách, ale tento výzkum ukazuje, že tomu tak není.
V experimentu byly použity modelové minibudovy, které jsou na obrázku níže, a studie byla provedena v létě a v zimě.
Všechny druhy rostlin snížily teplotu vzduchu uvnitř i vně budov během letního dne nejméně o 1oC ve srovnání s „holými“ budovami.
Důkazy ukázaly, že nejlepší ochlazování v létě zajišťoval břečťan. Dokázal snížit vnitřní teplotu stěn o 7,2oC a vnější teplotu o 5,7oC.
Dr. Tijana Blanušaová, hlavní vědecká pracovnice RHS v oblasti zahradnictví, uvedla: „Břečťan je jedním z nejvýznamnějších druhů zahradní architektury: „Náš výzkum je důležitým krokem vpřed v rozšiřování našich znalostí o zelených stěnách. Mnoho lidí s omezeným prostorem se obrací k vertikálnímu zahradničení jako ke způsobu ozelenění svých domovů nebo pracovišť. Jsme povzbuzeni zjištěním, že všechny testované rostliny poskytují letní ochlazování, aniž by způsobovaly problémy s vlhkostí.
„RHS se snaží podporovat nové způsoby zahradničení a vývoj technicky jednoduchých vertikálních zelených stěn využívajících cenově dostupné popínavé rostliny se ukázal být vítaným přínosem. Doufám, že tento výzkum pomůže lidem při rozhodování, které rostliny chtějí pěstovat.“
Nebezpečí břečťanu
Břečťan je dřevnatějící samopnoucí popínavá rostlina, která může rychle růst a pokrývat ploty, zdi a budovy. Je důvodem k obavám kvůli rychlému tempu růstu a obavám z možného poškození nosné konstrukce.
Samopnoucí popínavé rostliny, jako je bostonský břečťan a virginský břečťan, obvykle nezpůsobují škody na povrchu stěn, ale břečťan obecný nebo anglický se udržuje pomocí vzdušných kořenů a v místech, kde pronikají do trhlin nebo spár, mohou způsobit poškození konstrukce. Na zdravé zdivo nemá vliv.
Jeho hustý porost může zakrýt vady ve struktuře budovy a ztěžovat údržbu. Břečťan může také umožnit přístup vetřelcům a ukrývat škůdce, jako jsou myši.
V případě zdravého zdiva je hlavním problémem udržet porost mimo okapy a malířské práce.
Autor: Petr V., zdroj: Yirdit, Titulní obrázek: Pixabay.com / Kranich17